Rüya Tabirleri

Rüyada dua okumak ne anlama gelir?

Rüyada dua okuduğunu gören birinin sıkıntıların kurtularak hayırlı işlere başlayacağına tabir edilir. Rüyayı Gören Ki̇şi̇ni̇n borçlarından kurtularak ferahlayacağına ve iş yaşamında başarılar elde edeceğine anlamına gelmektedir. Rüyada dua okumak, Allah’a sığınmayı ve ibadeti açıkladıği için rüyayı gören kişinin dini vecibelerini yerine getirmekte hassas biri ve her durumda Allah’tan yardım isteyen bir kimse olduğuna tabir edilir. Bu yüzden rüyayı gören kişinin işlerinin rast gideceği ve bol helal rızıklar kazanacağına işaret edilir. Rüyada oturarak dua eden birini görmek ya da oturarak dua etmek, birinin sabırlı olması gerektiğine tabir edilir. Rüyada dua okumak hayırlı bir rüyadır lakin rüyayı gören birinin gördüğü duruma göre değerlendirmek gerekir.

RÜYADA DUA EDEN BİRİNİ GÖRMEK

Rüyasında kişinin rüyayı gören insana dua okuduğunu görmek, rüyayı gören kişinin tövbesinin kabul olacağına, hayat boyu istediği işlerin gerçekleşeceğine ve sıkıntılarından kurulacağına anlamına gelmektedir. Rüyayı gören birinin iş yaşamındaki başarıları aracılığıyla gelirinin yükseleceğine anlatılmaktadır.

RÜYADA KENDİNİ DUA OKURKEN GÖRMEK

Rüyayı Gören Ki̇şi̇ni̇n çok hayırlı işlere karışacağına, yaşamında iyi niyetli ve faydalı kişilerin varlığına ve bu insanlar aracılığıyla mutlu günler yaşayacağına tabir edilir. Rüyasında birçok insanla beraber dua ediyorsa rüyayı gören kişinin emeklerinin çok yakın zamanda karşılığını bulacağına anlamına gelmektedir.

RÜYADA CAMİDE DUA OKUMAK

Rüyasında camiye girerek dua okuyan birinin manevi olarak büyük bir gelişme kaydedeceğine dünya işlerinden uzaklaşarak Allah’a ibadet edeceğine tabir edilir. Rüyasında camide dua eden birinin arzularının gerçekleşerek çok yakın zamanda hacca gideceğine anlamına gelmektedir. Rüyayı Gören Ki̇şi̇ni̇n kalbini kıran, üzen, sıkıntıya sokan ne varsa kurtulacağına delalet eder.

RÜYADA DUA OKURKEN AĞLADIĞINI GÖRMEK

Rüyayı Gören Ki̇şi̇ni̇n dünya işleri için dua ederken ağladığını görmüşse yakın zamanda bazı ufak tefek sorunlar yüzünden sıkıntıya düşeceğine, Allah ve ahiret için dua ederken ağladığını gören kişi ise nimetlere ve bolluğa kavuşacağına tabir edilir. Rüyayı gören birinin Allah’a rızasını gözeterek yaşadığına ve bu yüzden büyük lütuflarla karşı karşıya kalacağına işaret edilir.

Ayrıca Bakınız.  Rüyada Gemi Görmek?

BİRÇOK BİRİNİN DUA OKUDUĞUNU GÖRMEK

Rüyasında birçok birinin rüyayı gören insana dua ettiğini görmek, rüyayı gören kişinin yolunda gitmeyen işlerinin çok yakın zamanda yoluna gireceğine ve sıkıntılarının sona ereceğine anlamına gelmektedir. Rüyayı Gören Ki̇şi̇ni̇n içinde yer aldığı belirsizliğin sona ereceğine ve üzüntülerinden kurtulacağına anlamına gelmektedir.

RÜYADA ANNENİN DUA OKUMASI

Rüyayı Gören Ki̇şi̇ni̇n rüyasında annesinin dua etmesini görmesi, rüyayı gören kişinin çok yakın zamanda hayırlı işlerle karşı karşıya kalacağı ve tüm sıkıntıların sona ereceğine işaret edilir. Rüyada annenin dua etmesi, rüyayı gören kişinin yakın zamanda dahil olacağı işlerde her şeyin yolunda gideceğine anlatılmaktadır. Bekar bir kız ve erkeğin rüyasında annesinin dua ettiğini gören bireylerin hayırlı kısmetlerin çıkacağına delalet eder.

RÜYADA BABANIN DUA OKUMASI

Rüyada babanın dua etmesi, bekar kimseler için hayırlı kısmetlere ve bol kârlara tasvir eder.

RÜYADA AYETEL KÜRSİ OKUMAK

Rüyada ayetel kürsi okuduğunu gören birinin hac ve umre gibi kutsal bir ziyarette bulunmasına işaret etmektedir. Aile yaşamında gerçekleşecekolumlu gelişmelere ve maddi manevi güzel haberlere anlatılmaktadır.

RÜYADA FATİHA OKUMAK

Rüyada sure okumak çok hayırlıdır. Fatiha suresini okuduğu gören birinin hem dinine olan bağlılığını hem de iyi kalpli bir kimse olduğuna işaret etmektedir. Rüyayı gören birinin helalinden bol para kazanacağı ve maddi anlamda sıkıntı çekmeyeceğine anlatılmaktadır.

ALİMLERİN YORUMLARINA GÖRE RÜYADA DUA OKUMAK

Nablusi: Rüyada edilen dua, uyanıklıktaki ibadet yahut rüyayı gören kişinin kılacağı namazdır. Rüyada dua, maksada kavuşmaya ve çocuğa delalet eder. Eğer dua şiddetli istekle ve bağırarak olursa, musibetlere yahuthut fitnelere; eğer dua yüksek sesle olursa yağmurun azlığına delalet eder. Dua, tabirde namaza delalet ettiğinde, eğer dua maruf ve ünlü olursa faiz, eğer dua zikrullahtan başka bir şey olursa, o kimsede riya olduğuna delalet eder. Eğer bir kavmi dua için toplanmışlar görse çocukların toplanmasına ve nimetlerde büyüme ve berekete izzet ve yüksekliğe, azgınlık ve şekavetin gitmesine delalet eder.

Ayrıca Bakınız.  Rüyada yalan söylemek ne anlama gelir?

İbn-i Kesir: Dua eden, kendisine dua edildiğini gören; hayır ve berekete nail olur. Namazı takiben dua etmek; hayra, bir insana beddua etmek ise; onu kelamıyla kahretmeye işarettir. Kendi nefsine beddua etmek; ilahi nimetlere şükre, dua etmek istediği halde buna muktedir olamamak; başarısızlığa delalettir. Uyurken dua etmek; mühim bir işi ihmal etmektir.

Seyyid Süleyman: Rüyasında kendi nefsi için Allah-ü Teala Hazretlerinden rahmet niyaz eden kimsenin sonu hayırlı olur. İhtiyacı yerine gelir. Salih bir insana dua etmek; dünya ve ahiret için hayırlıdır. İbadeti bozmak isteyen birine dua etmek; onun zulmüne ve fesadına yardımcı olmaya delalet eder. Bütün halk için dua etmek; onların salahını yani kurtuluşunu istemeye işarettir. Bunun yanı sıra kendi nefsine dua etmek; evlat sahibi olmaya da delalet eder.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın