Bilgi Kervanı

En Uzun Süre Yaşayan Peygamber Kimdir Ve Kaç Yıl Yaşamıştır?

Peygamberlerin her biri insanlığa farklı zaman dilimlerinde gönderilmiştir. Her birinin görevleri ve insanlara öğretmesi gereken bilgi mevcuttur. Ayrıca peygamberler Allah’ın birer elçisidir. Her ne kadar binlerce peygamber gelmiş olsa da yalnızca bir kısmının adı bilinmektedir.

En Uzun Süre Yaşayan Peygamber Kimdir ve Kaç Yıl Yaşamıştır?

Peygamberler, birbirlerinden farklı olduğu ve farklı zamanlarda farklı görevler için insan oğluna geldikleri gibi farklı ömürlere sahip olmuşlardır. Aslını söylemek gerekirse ilk peygamberlerin daha uzun ömürlü olduğu bilinmektedir. Tıpkı insanlarda da olduğu gibi günümüze yaklaştıkça hemen hemen insan ömrü azalmaktadır. Bu durum geçmişteki bireylerin daha uzun yaşamasında bilinmektedir. En uzun süre yaşayan peygamber de ilk peygamberlerden biridir. Aslını söylemek gerekirse en uzun yaşayan peygamber Hz. Nuh olsa da Hz. Adem ile yaşadıkları yıl sayısı bi hayli yakındır.

Hz. Nuh tam 950 sene yaşayarak en uzun süre yaşayan peygamberdir. Ondan sonra ise Hz. Adem gelmektedir. Çünkü Hz. Adem de 930 yıl boyunca yaşamıştır. Tıpkı biz insanlarda olduğu gibi peygamberlerinde günümüze yaklaştıkça yaşadıkları süre kısalmıştır. Son peygamber olan Hz. Muhammed ise 63 yıl yaşayarak vefat etmiştir. Tufan peygamberi olarak da anılan Hz. Nuh peygamberin aslında kaç yıl yaşadığı Kuran’ı Kerim de geçmemektedir. Lakin Hz. Nuh Peygamberin kavmi içinde 950 yıl geçirdiği açıklanmıştır. Allah’ın emri ile inşa ettiği Nuh’un gemisiyle bilinir.

Ayrıca Bakınız.  Peygamberimize Bildirilen Gerçekler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın