İman

5 Vakit Namaz Kılınışı Ayrıntılı

İslam’ın 5 şartından 1’i olan namaz, Müslüman herkesin üzerine görevdir. Sabah namazı, öğle namazı, ikindi namazı akşam namazı ve yatsı namazı olmak üzere toplam 5 vakitten bir araya gelmektedir. Bilerek ve isteyerek namazı terk etmek büyük günahtır ve tövbe edilmesi gerekmektedir. Bilerek bırakılan namazlar için tövbe edilmesi ve daha sonra kazası yapılması lüzumludur. Namazın kılınışını ve kaidelerinı bilmeyenler ise araştırıp öğrenmesi, namaza başlaması ve geçmiş namazlarıyla beraber namazları kılmalı gerekir.

NAMAZ NASIL KILINIR?

Namaza başlamadan önce boy (gusül) abdesti olmayanların boy abdesti almaları gerekmektedir. Boy abdesti olanlar ise namaz abdesti alarak necasetten ve pislikten arındıktan sonra namaza niyet ederek namaz kılmaya başlayabilirler.

ABDEST NASIL ALINIR?

Besmele ile abdeste niyet edilir ve 3 kez ağza 3 buruna su verilerek ağız ve burun temizlenir. Sonrasında saç bitiminden çeneye kadar 3 kere yüz yıkanır. 3 kere sağ el ve kol, 3 kere sol el ve kol dirseklere kadar yıkanır. El ve kol yıkandıktan sonra eller yıkanır ve başın 4’te 1’i mesh edilir. Başın mesh edilmesinin sonrasında ense ve kulaklar yıkanır. Abdest alınırken en son sağ ve sol ayaklar yıkanır. Namaz abdesti böylece alındıktan sonra namaz kılınabilir.

1- SABAH NAMAZI

Namaz zamanları güneşin hareketlerine göre her gün değişmektedir. Sabah namazı vakti için güncel saati kontrol ederek namaza niyet edilir. Sabah namazı 2 rekat sünnet ve 2 rekat farz olmak üzere toplam 4 rekattır ve öncelikle 2 rekat sünnet sonra 2 rekat farz kılınır.

Sabah namazına sünnetini kılarken ‘niyet ettim Allah rızası için sabah namazı sünnetini kılmaya’ diyerek niyet edilir ve Tekbir getirerek namaza durulur. Öncelikle Subhaneke okunur ve Euzü Besmele çekilerek Fatiha suresine başlanır. Fatiha’nın okunmasının sonrasında Kuran-ı Kerim’den en az 3 ayet okunur yahut Kuran-ı Kerim’in son 10 suresi olan surelerden biri okunur. İlk rekatta dualar okunduktan sonra rüküya varılır ve 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken Semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir. Rüküdan kalkıp kıyama varılır ve sonrasında doğrudan secdeye gidilir. Secdeye varılınca 3 kere subhane rabbiyel ala denir ve doğrulur. Sonrasında bir kez daha secdeye gidilir ve aynı dua tekrar edilir. Tekrar kıyama kalkılır ve besmele çekilerek öncelikle Fatıha Suresi sonrasında Kuran-ı Kerim’den sure okunur. Sure okunduktan sonra rüküya gidilir, 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denilir. Doğrulup Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. İlk rekatta yapıldığı gibi 2 kez secdeye gidilir ve 3’er kez subhane rabbiyel ala denir. Bu sefer ayağa kalkılmadan oturulur ve Ettahiyyatu, Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena duaları okunur. Duaları okuduktan sonra Es selamu aleyküm ve rahmetullah diyerek önce sağa sonra sola selam verilir. Ve böylece sabah namazının sünneti tamamlanmış olur.

Sabah namazının sünnetinin bitmesinin sonrasında sabah namazının farzı kılınır. ‘Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzını kılmaya’ diye niyet edip Allahü Ekber diyerek sabah namazının farzına başlanır. Farz namazda da sünnette olduğu gibi ilk Subhaneke ve sonrasında Euzü Besmele çekilerek Fatiha suresi okunur. Kuran-ı Kerim’den en az 3 ayet olan bir sure okunur. Surelerin okunmasından sonra rüküya gidilir ve 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir. Doğrulup kıyama gidince Tekbir getirilerek doğrudan secdeye gidilir, 3 kere subhane rabbiyel ala denir, doğrulup ikinci kez tekrara secdeye gidilir ve yine 3 kere subhane rabbiyel ala denir ve secdeden doğrudan kıyama kalkılır. İkinci rekatta besmele çekilerek Fatiha suresi okunur ve Kuran-ı Kerim’den bir sure yahut 3 ayet okunur. Kıyamda surelerin okunmasının sonrasında rüküya gidilir ve 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denildikten sonra secdeye gidilir, 3 kere subhane rabbiyel ala denir, doğrulup ikinci kez tekrar secdeye gidilir ve yine 3 kere subhane rabbiyel ala denir. Secdenin sonrasında oturarak Ettahiyyatu, Allahumme salli ve Allahumme barik ve Rabbena duaları okunur ve Es selamun aleykum ve rahmetullah diyerek önce sağa sonra sola selam verilir ve sabah namazının farzı da bitirilmiş olur.

2- ÖĞLE NAMAZI

Öğle namazı 4 rekat sünnet, 4 rekat farz ve 2 rekat son sünnet olmak üzere toplam 10 rekattır. Öğlen namazına öncelikle 4 rekat sünneti kılmakla başlanır.

Öğlen namazının 4 rekatlık sünnetini kılarken ‘niyet ettim Allah rızası için öğlen namazının sünnetini kılmaya’ diyerek niyet edilir ve Subhaneke okunur. Euzu Besmele çekerek Fatiha suresi okunur ve sonrasında Kurna-ı Kerim’de bulunan surelerden kişinin en az 3 ayeti okunmaktadır. Kıyamdayken niyet edip dualar okunduktan sonra rüküya gidilir ve 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denildikten sonra secdeye gidilir ve 3 kere subhane rabbiyel ala denir, doğrulup ikinci kez tekrar secdeye gidilir ve yine 3 kere subhane rabbiyel ala denir. İlk rekat tamamlandıktan sonra ikinci rekat için ayağa kalkılır ve besmele çekilerek Fatiha suresi okunur ve sonrasında yine Kuran-ı Kerim’den 3 ayet okunur. Tekrar rüküya gidilir 3 defa subhane rabbiyyel azim denir ve kıyama doğru doğrulurken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir ve tam anlamıyla doğrulup ayağa kalkınca yine 2 defa secdeye gidilir ve 3 defa subhane rabbiyel ala denir. İkinci rekatta kıyama kalkmadan oturulur, Ettahiyyatu, Allahumme Salli ve Allahumme Barik okunur. Duaların okunmasından sonra tekrar kıyama kalkılır ve Fatiha, en az 3 ayetten oluşan sure okuyup rüküya varılır. Rüküda 3 kere defa subhane rabbiyyel azim dedikten sonra kıyama doğru kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir. Sonrasında doğrudan secdeye gidilir. 2 kez secde ederek 3 defa subhane rabbiyel ala denir. 3 rekatın tamamlanmasının sonrasında doğrudan kıyama kalkılır ve Besmele ile Fatiha suresi ve Kuran-ı Kerim’den en az 3 ayet okuyup rüküya varılır. Rüküda 3 kez subhane rabbiyel azim dedikten sonra kıyama doğru kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir doğrudan secdeye gidilir ve 2 kez secde ederek 3’er kez subhane rabbiyel ala denir ve oturulur. Son rekatta otururken Ettahiyyatu, Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena duaları okunur. Es selamun aleyküm ve rahmetullah denerek önce sağa sonra sola selam verilerek öğle namazının 4 rekatlık sünneti tamamlanır.

Ayrıca Bakınız.  Salih Ve Kötü Kimselerin Kabirde Kaşılaşacakları Haller

Öğle namazının 4 rekatlık farzına ‘niyet ettim Allah rızası için öğle namazının farzını kılmaya’ diyerek Subhaneke duası ile namaza başlanır. Euzü Besmele çekilir sonrasında Fatiha suresi ve Kuran-ı Kerim’den en az 3 ayet okunmaktadır. Duaların okunmasının sonrasında rüküya gidilir. Rüküda 3 kere defa subhane rabbiyyel azim dedikten sonra kıyama doğru kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir. Sonrasında doğrudan secdeye gidilir. 2 kez secde ederek 3 defa subhane rabbiyel ala denir. İlk rekatın bitmesinin sonrasında doğrudan kıyama kalkılır. Yine Fatiha ve en az ayetten oluşan bir sure okunup tekrar rüküya gidilir. Rüküda 3 kere defa subhane rabbiyyel azim dedikten sonra kıyama doğru kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir. Sonrasında doğrudan secdeye gidilir. 2 kez secde ederek 3 defa subhane rabbiyel ala denir. İkinci rekatta secdeden kalktıktan sonra ise oturulur ve yalnızca Ettahiyyatu duası okunur. Öğlen namazının farzını kılarken ikinci rekattan sonra kıyamda sadace Fatiha suresi okunur ve aynı biçimde ilk 2 rekatta olduğu gibi rükü ve secdeye varılır. Dördüncü rekatta yalnızca Fatiha suresini okuyup rükü ve secdeden sonra oturup Ettehiyyatü, Allahumme salli Allahumme barik ve Rabbena duaları okunup Es selamun aleyküm ve rahmetullah denerek önce sağa sonra sola selam verilerek öğle namazının 4 rekatlık farzı tamamlanmış olur.

Öğlen nazının son 2 rekat sünnetine ‘niyet ettim Allah rızası için öğle namazının son sünnetini kılmaya’ diyerek başlanır. Öncelikle Subhaneke okunur ve Euzü Besmele çekilerek Fatiha suresine başlanır. Fatiha’nın okunmasının sonrasında Kuran-ı Kerim’den en az 3 ayet okunur. İlk rekatta dualar okunup rüküya varılır ve 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken Semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir. Rüküdan kalkıp kıyama varılır ve sonrasında doğrudan secdeye gidilir. Secdeye varılınca 3 kere subhane rabbiyel ala denir ve doğrulur. Sonrasında bir kez daha secdeye gidilir ve aynı dua tekrar edilir. Tekrar kıyama kalkılır ve besmele çekilerek öncelikle Fatıha Suresi sonrasında Kuran-ı Kerim’den sure okunur. Sure okunduktan sonra rüküya gidilir, 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denilir. Doğrulup Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. İlk rekatta yapıldığı gibi 2 kez secdeye gidilir ve 3’er kez subhane rabbiyel ala denir. Bu sefer ayağa kalkılmadan oturulur ve Ettahiyyatu, Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena duaları okunur. Duaları okuduktan sonra Es selamu aleyküm ve rahmetullah diyerek önce sağa sonra sola selam verilir. Ve böylece öğlen namazının son sünneti de kılındıktan sonra öğlen namazı tamamlanmış olur.

3- İKİNDİ NAMAZI

İkindi namazı, 4 rekat sünnet ve 4 rekat farz olmak üzere toplam 8 rekattır. Öncelikle 4 rekatlık sünnete niyet edilerek sünnet, sonrasında 4 rekat farz kılınır ve ikindi namazı tamamlanır.

İkinci namazının 4 rekatlık sünnetini kılarken ‘niyet ettim Allah rızası için ikindi namazının sünnetini kılmaya’ diyerek niyet edilir ve Subhaneke okunur. Euzu Besmele çekerek Fatiha suresi okunur ve sonrasında Kurna-ı Kerim’de bulunan surelerden kişinin en az 3 ayeti okunur. Dualar okunmasından sonra rüküya gidilir ve 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd deyip direkt secdeye gidilir ve 3 kere subhane rabbiyel ala denir, doğrulup ikinci kez tekrar secdeye gidilir ve yine 3 kere subhane rabbiyel ala denir. İlk rekat tamamlandıktan sonra ikinci rekat için ayağa kalkılır ve besmele çekilerek Fatiha suresi okunur ve sonrasında yine Kuran-ı Kerim’den en az 3 ayet okunur. Tekrar rüküya gidilir 3 defa subhane rabbiyyel azim denir ve kıyama doğru doğrulurken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir ve tam anlamıyla doğrulup ayağa kalkınca yine 2 defa secdeye gidilir ve 3 defa subhane rabbiyel ala denir. İkinci rekatta kıyama kalkmadan oturulur, Ettahiyyatu, Allahumme Salli ve Allahumme Barik okunur. Duaların okunmasından sonra tekrar kıyama kalkılır ve Fatiha, en az 3 ayetten oluşan sure okuyup rüküya varılır. Rüküda 3 kere defa subhane rabbiyyel azim dedikten sonra kıyama doğru kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir. Sonrasında doğrudan secdeye gidilir. 2 kez secde ederek 3 defa subhane rabbiyel ala denir. 3 rekatın tamamlanmasının sonrasında doğrudan kıyama kalkılır ve Besmele ile Fatiha suresi ve Kuran-ı Kerim’den en az 3 ayet okuyup rüküya varılır. Rüküda 3 kez subhane rabbiyel azim dedikten sonra kıyama doğru kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir doğrudan secdeye gidilir ve 2 kez secde ederek 3’er kez subhane rabbiyel ala denir ve oturulur. Son rekatta otururken Ettahiyyatu, Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena duaları okunur. Es selamun aleyküm ve rahmetullah denerek önce sağa sonra sola selam verilerek ikindi namazının 4 rekatlık sünneti tamamlanır.

İkindi namazının 4 rekatlık farzına ‘niyet ettim Allah rızası için ikindi namazının farzını kılmaya’ diyerek Subhaneke duası ile namaza başlanır. Euzü Besmele çekilir sonrasında Fatiha suresi ve Kuran-ı Kerim’den en az 3 ayet okunmaktadır. Duaların okunmasının sonrasında rüküya gidilir. Rüküda 3 kere defa subhane rabbiyyel azim dedikten sonra kıyama doğru kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir. Sonrasında doğrudan secdeye gidilir. 2 kez secde ederek 3 defa subhane rabbiyel ala denir. İlk rekatın bitmesinin sonrasında doğrudan kıyama kalkılır. Yine Fatiha ve en az 3 ayetten oluşan bir sure okunup tekrar rüküya gidilir. Rüküda 3 kere defa subhane rabbiyyel azim dedikten sonra kıyama doğru kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir. Sonrasında doğrudan secdeye gidilir. 2 kez secde ederek 3 defa subhane rabbiyel ala denir. İkinci rekatta secdeden kalktıktan sonra ise oturulur ve yalnızca Ettahiyyatu duası okunur. İkindi namazının farzını kılarken ikinci rekattan sonra kıyamda sadace Fatiha suresi okunur ve aynı biçimde ilk 2 rekatta olduğu gibi rükü ve secdeye varılır. Dördüncü rekatta yalnızca Fatiha suresini okuyup rükü ve secdeden sonra oturup Ettehiyyatü, Allahumme salli Allahumme barik ve Rabbena duaları okunup Es selamun aleyküm ve rahmetullah denerek önce sağa sonra sola selam verilerek ikindi namazının 4 rekatlık farzı da kılındıktan sonra ikindi namazı tamamlanmış olur.

Ayrıca Bakınız.  Hz. Âdem (a.s.) Nasıl Yaratıldı?

4- AKŞAM NAMAZI

Akşam namazı 3 rekat farz ve 2 rekat sünnetten bir araya gelmektedir. Diğer namazlardan farklı olarak akşam namazında ilk farz kılınır. Farz namazının kılınmasından sonra 2 raket sünnet kılınmaktadır. Böylece akşam namazı tamamlanmış olur.

Akşam namazının 3 rekatlık farzına ‘Niyet ettim Allah rızası için akşam namazının farzını kılmaya’ diye niyet ederek başlanır. Her namazda olduğu gibi akşam namazına da Subhaneke duasıyla başlanır. Sonrasında Euzu besmele çekerek Fatiha suresi okunur ve Kuran-ı Kerim’den en az 3 ayet okuyarak rüküya gidilir. 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken Semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir. Rüküdan kalkıp kıyama varılır ve sonrasında doğrudan secdeye gidilir. Secdeye varılınca 3 kere subhane rabbiyel ala denir ve doğrulur. Sonrasında bir kez daha secdeye gidilir ve aynı dua tekrar edilir. Tekrar kıyama kalkılır ve besmele çekilerek öncelikle Fatıha Suresi sonrasında Kuran-ı Kerim’den sure okunur. Sure okunduktan sonra rüküya gidilir, 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denilir. Doğrulup Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. İlk rekatta yapıldığı gibi 2 kez secdeye gidilir ve 3’er kez subhane rabbiyel ala denir. İkinci rekatta secdeden kalktıktan sonra oturulup Ettahiyyatu, Allahumme Salli, Allahumme Barik duaları okunur ve kıyama kalkılır. Yine besmele çekerek Fatiha ve Kuran-ı Kerim’den en az 3 ayet okunmaktadır. Duaların okunmasının sonrasında rüküya gidilir ve , 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denilir. Doğrulup Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. 2 kez secdeye gidip subhane rabbiyel azim denilmektedir. Secdeden kalktıktan sonra Ettahiyyatu, Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena duaları okunur ve Es selamu aleyküm ve rahmetullah diyerek önce sağa sonra sola selam verilir. Böylece akşam namazının 3 rekatlık farzı kılınmış olur.

Akşam namazının farzından sonra sünnetine ‘niyet ettim Allah rızası için akşam namazının sünnetini kılmaya’ diye niyet edilerek akşam namazının sünnetine başlanır. Öncelikle Subhaneke okunur ve Euzü Besmele çekilerek Fatiha suresine başlanır. Fatiha’nın okunmasının sonrasında Kuran-ı Kerim’den en az 3 ayet okunur yahut Kuran-ı Kerim’in son 10 suresi olan surelerden biri de okunur. İlk rekatta dualar okunup rüküya varılır ve 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken Semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir. Rüküdan kalkıp kıyama varılır ve sonrasında doğrudan secdeye gidilir. Secdeye varılınca 3 kere subhane rabbiyel ala denir ve doğrulur. Sonrasında bir kez daha secdeye gidilir ve aynı dua tekrar edilir. Tekrar kıyama kalkılır ve besmele çekilerek öncelikle Fatıha Suresi sonrasında Kuran-ı Kerim’den sure okunur. Sure okunduktan sonra rüküya gidilir, 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denilir. Doğrulup Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. İlk rekatta yapıldığı gibi 2 kez secdeye gidilir ve 3’er kez subhane rabbiyel ala denir. Bu sefer ayağa kalkılmadan oturulur ve Ettahiyyatu, Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena duaları okunur. Duaları okuduktan sonra Es selamu aleyküm ve rahmetullah diyerek önce sağa sonra sola selam verilir. Ve böylece akşam namazının son sünneti de kılındıktan sonra akşam namazı tamamlanmış olur.

5- YATSI NAMAZI

Yatsı namazı 4 rekat sünnet, 4 rekat farz, 2 rekat son sünnet ve 3 rekat vitir vacipten bir araya gelmektedir ve toplamda 3 rekattır. Yatsı namazını kılarken sünnet, farz, son sünnet ve vitir vacip olmak üzere kılınmaktadır.

Yatsı namazının 4 rekatlık sünnetini kılarken ‘niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının sünnetini kılmaya’ diyerek niyet edilir ve Subhaneke okunur. Euzu Besmele çekerek Fatiha suresi okunur ve sonrasında Kurna-ı Kerim’de bulunan surelerden kişinin en az 3 ayeti okunmaktadır. Kıyamdayken niyet edip dualar okunduktan sonra rüküya gidilir ve 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denildikten sonra secdeye gidilir ve 3 kere subhane rabbiyel ala denir, doğrulup ikinci kez tekrar secdeye gidilir ve yine 3 kere subhane rabbiyel ala denir. İlk rekat tamamlandıktan sonra ikinci rekat için ayağa kalkılır ve besmele çekilerek Fatiha suresi okunur ve sonrasında yine Kuran-ı Kerim’den 3 ayet okunur. Tekrar rüküya gidilir 3 defa subhane rabbiyyel azim denir ve kıyama doğru doğrulurken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir ve tam anlamıyla doğrulup ayağa kalkınca yine 2 defa secdeye gidilir ve 3 defa subhane rabbiyel ala denir. İkinci rekatta kıyama kalkmadan oturulur, Ettahiyyatu, Allahumme Salli ve Allahumme Barik okunur. Duaların okunmasından sonra tekrar kıyama kalkılır ve Fatiha, en az 3 ayetten oluşan sure okuyup rüküya varılır. Rüküda 3 kere defa subhane rabbiyyel azim dedikten sonra kıyama doğru kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir. Sonrasında doğrudan secdeye gidilir. 2 kez secde ederek 3 defa subhane rabbiyel ala denir. 3 rekatın tamamlanmasının sonrasında doğrudan kıyama kalkılır ve Besmele ile Fatiha suresi ve Kuran-ı Kerim’den en az 3 ayet okuyup rüküya varılır. Rüküda 3 kez subhane rabbiyel azim dedikten sonra kıyama doğru kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir doğrudan secdeye gidilir ve 2 kez secde ederek 3’er kez subhane rabbiyel ala denir ve oturulur. Son rekatta otururken Ettahiyyatu, Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena duaları okunur. Es selamun aleyküm ve rahmetullah denerek önce sağa sonra sola selam verilerek yatsı namazının 4 rekatlık sünneti tamamlanır.

Ayrıca Bakınız.  Hz. Âdem ile Havva'nın (a.s.) Cennet Hayatı

Yatsı namazının 4 rekatlık farzına ‘niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının farzını kılmaya’ diyerek Subhaneke duası ile namaza başlanır. Euzü Besmele çekilir sonrasında Fatiha suresi ve Kuran-ı Kerim’den en az 3 ayet okunur. Daha sonra rüküya varılır ve rüküda 3 kere defa subhane rabbiyyel azim dedikten sonra kıyama doğru kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir. Sonrasında doğrudan secdeye gidilir. 2 kez secde ederek 3 defa subhane rabbiyel ala denir. İlk rekatın bitmesinin sonrasında doğrudan kıyama kalkılır. Yine Fatiha ve en az 3 ayetten oluşan bir sure okunup tekrar rüküya gidilir. Rüküda 3 kere defa subhane rabbiyyel azim dedikten sonra kıyama doğru kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir. Sonrasında doğrudan secdeye gidilir. 2 kez secde ederek 3 defa subhane rabbiyel ala denir. İkinci rekatta secdeden kalktıktan sonra ise oturulur ve yalnızca Ettahiyyatu duası okunur. İkindi namazının farzını kılarken ikinci rekattan sonra kıyamda sadace Fatiha suresi okunur ve aynı biçimde ilk 2 rekatta olduğu gibi rükü ve secdeye varılır. Dördüncü rekatta yalnızca Fatiha suresini okuyup rükü ve secdeden sonra oturup Ettehiyyatü, Allahumme salli Allahumme barik ve Rabbena duaları okunup Es selamun aleyküm ve rahmetullah denerek önce sağa sonra sola selam verilerek yatsı namazının 4 rekatlık farzı da kılındıktan sonra yatsı namazının 4 rekatlık sünneti tamamlanmış olur.

Son 2 sünnete de aynı biçimde ‘niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının sünnetini kılmaya’ diye niyet edilerek yatsı namazının sünnetine başlanır. Öncelikle Subhaneke okunur ve Euzü Besmele çekilerek Fatiha suresine başlanır. Fatiha’nın okunmasının sonrasında Kuran-ı Kerim’den en az 3 ayet okunur yahut Kuran-ı Kerim’in son 10 suresi olan surelerden biri de okunur. İlk rekatta dualar okunup rüküya varılır ve 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken Semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir. Rüküdan kalkıp kıyama varılır ve sonrasında doğrudan secdeye gidilir. Secdeye varılınca 3 kere subhane rabbiyel ala denir ve doğrulur. Sonrasında bir kez daha secdeye gidilir ve aynı dua tekrar edilir. Tekrar kıyama kalkılır ve besmele çekilerek öncelikle Fatıha Suresi sonrasında Kuran-ı Kerim’den sure okunur. Sure okunduktan sonra rüküya gidilir, 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denilir. Doğrulup Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. İlk rekatta yapıldığı gibi 2 kez secdeye gidilir ve 3’er kez subhane rabbiyel ala denir. Bu sefer ayağa kalkılmadan oturulur ve Ettahiyyatu, Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena duaları okunur. Duaları okuduktan sonra Es selamu aleyküm ve rahmetullah diyerek önce sağa sonra sola selam verilir. Son 2 sünneti de kıldıktan sonra yatsının vitir vacip namazı kalmaktadır.

Vitir vacip namazına da ‘niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının vitir vacip namazına’ şeklinde niyet ederek başlanır. Sonrasında vitir namazına da Subhaneke duasıyla başlanır ve Euzu besmele çekerek Fatiha suresi okunur. Her namazda okunması gereken Kuran-ı Kerim’den en az 3 ayet okuyarak rüküya gidilir. 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken Semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir. Rüküdan kalkıp kıyama varılır ve sonrasında doğrudan secdeye gidilir. Secdeye varılınca 3 kere subhane rabbiyel ala denir ve doğrulur. Sonrasında bir kez daha secdeye gidilir ve aynı dua tekrar edilir. Tekrar kıyama kalkılır ve besmele çekilerek öncelikle Fatıha Suresi sonrasında Kuran-ı Kerim’den sure okunur. Sure okunduktan sonra rüküya gidilir, 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denilir. Doğrulup Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. İlk rekatta yapıldığı gibi 2 kez secdeye gidilir ve 3’er kez subhane rabbiyel ala denir. İkinci rekatta secdeden kalktıktan sonra oturulup Ettahiyyatu, Allahumme Salli, Allahumme Barik duaları okunur ve kıyama kalkılır. Yine besmele çekerek Fatiha ve Kuran-ı Kerim’den en az 3 ayet okunmaktadır. Vitir vacip namazı kılınırken duaların okunmasının sonrasında yeniden tekbir getirilerek kunut duaları okunur. Kunut dualarının okunmasının sonrasında rüküya gidilir ve 3 defa subhane rabbiyel azim denir. Rüküdan kalkarken semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denilir. Doğrulup Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. 2 kez secdeye gidip subhane rabbiyel azim denilmektedir. Secdeden kalktıktan sonra Ettahiyyatu, Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena duaları okunur ve Es selamu aleyküm ve rahmetullah diyerek önce sağa sonra sola selam verilir. Vitir namazının kılınmasının sonrasında yatsı namazı tamamlanmış olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın