Bilgi Kervanı

Hz. Muhammed’in Peygamberlikle Görevlendirilmesi Ne Zaman Ve Nasıl Olmuştur?

Hz. Muhammed’in peygamber oluşu tam anlamıyla 40’lı yaşlarına kadar uzanmaktadır. 40 yaşında peygamberlik yüce Allah aracılığıyla verilmiştir. Hz. Muhammed’in peygamber oluşu da Allah aracılığıyla gönderilen melekler aracılığıyla kendisine bildirilmiştir.

Hz. Muhammed’in Peygamberlikle Görevlendirilmesi Ne Zaman ve Nasıl Olmuştur?

Yüce dinimiz İslam’ın peygamberi Hz. Muhammed (S.A.V)’dır. Hz. Muhammed Mekke’de 571 senesinde doğmuştur. Hem öz annesi hem de süt annesi bulunmaktadır. Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve etrafında örnek gösterilen insanlardan bir tanesi olmuştur. Hz. Muhammed kırk yaşlarına gelince toplumun kötülüklerini görerek, toplumdan uzaklaşmaya başladı. Daha çok bu sürede yalnız kalmayı tercih etmişti. Sürekli olarak Hira mağarasına çekilir burada inzivaya çekilirdi. Ramazan ayı gelmesi ile birlikte Mekke’de ki en ünlü dağlar içinde Nur dağı yer almaktaydı.

Nur dağında sürekli olarak olarak dinlenerek toplumdan uzak kalırdı. Burada tek başına ibadet eder ve herkesten uzak bir vaziyette olurdu. Miladi takvime göre 610 senesinde peygamber efendimiz yine Hira mağiçinde iken bir emir geldi. Cebrail (A.S) aracılığıyla gelen ilk emir “Oku!” idi. Peygamber efendimiz başta çok korkmuş ve “Ben okuma bilmem” diyerek yanıt vermiştir. Daha sonra ısrarla Cebrail (A.S.) oku diyerek alak zamanını okumuştur. Peygamber efendimiz başta çok heyecanlandı ve Allah aracılığıyla verilen bu emri yerine getirmeye başlayarak etrafında ki herkesi bu dine davet etti.

Ayrıca Bakınız.  Kader Ve Kazanın Tanımı Nedir? Kader Ve Kazaya Örnekler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın