Rüya Tabirleri

Rüyada yalan söylemek ne anlama gelir?

Rüyada yalan konuşmak, rüyayı gören birinin fesat ve uyanık bir kimse olduğuna delalet etmektedir. Rüya sahibinin yanlış yollarda olduğuna ve felaket işlere bulaşacağına anlatılmaktadır. Rüyada yalan konuşmak pek hayırlı rüyalardan değildir. Rüyada yalan konuştuğunu gören birinin gerçek hayatında utanacağı ve mahcup olacağı işler yapmasına anlatılmaktadır. Rüyada yalan söylemek, duymak vs rüyanın nasıl görüldüğüne bağlı olarak yorumlamak gerekmektedir.

RÜYADA YALAN SÖYLEMEK

Rüyada yalan belirttiğini gören bir birinin kötü huylarının olduğuna, hile yaparak para kazanmaya, kötü alışkanlıklarının olmasına anlatılmaktadır. Rüyayı gören birinin kendisine çekidüzen vermesi gerektiğine ve kötü alışkanlıklardan uzak durması gerektiğine işaret etmektedir. Rüya sahibinin bu kötü alışkanlıklarından dolayı hem kendisinin hem de ailesinin mahcup olacağına delalet eder. Rüyada yalan konuşan kişinin dini vecibelerinden uzaklaşacağına, yalancı şahitlik yapacağına ve yanlış davranışları yüzünden etrafındakiler tarafından ayıplanacağına anlatılmaktadır.

RÜYADA YALAN YERE YEMİN ETMEK

Rüyada yalan yere yemin ettiğini görmek, gerçek hayatında da fesada ve hileye karışacağına delalet etmektedir. Rüya sahibinin fakirlik ve perişanlığa işaret eder. Rüyayı gören birinin nefsine uyarak yanlış işler yapacağına ve bu yüzden zor bir zamandan geçeceğine tabir edilir. Rüyada yalan yemin eden birinin uyanıklık ederek kârta olduğunu sansa da aslını söylemek gerekmektedirse büyük zararlarla karşı karşıya kalacağına delalet eder.

RÜYADA YALAN SÖYLEYEN BİRİNİ GÖRMEK

Rüyada yalan söyleyen birini görmek, rüya sahibinin ne yaparsa yapsın derdini anlatamayacağına ve kendisini bir türlü ifade edemeyeceğine işaret eder. Rüyada yalan söyleyen birini görmek, rüya sahibinin yakın çevresi tarafından bir türlü anlaşılmamaya ve bu yüzden kendini çaresiz hissedeceğine işaret etmektedir.

RÜYADA KORKUDAN YALAN SÖYLEMEK

Rüyada korkudan yalan belirttiğini gören birinin uzun bir süredir hayalini kurduğu işlerin gerçekleşmesine, bolluk ve bereket içinde olmaya, bol helal para kazanmaya anlamına gelmektedir. Rüyayı gören birinin iş yaşamında şansının yaver gideceğine anlatılmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Rüyada Gemi Görmek?

RÜYADA DOSTUNIN YALAN SÖYLEMESİ

Rüyada dostunın yalan belirttiğini görmek, rüyada yalan söylemenin tam tersine hayırlı bir rüyadır. Rüyayı gören birinin işlerinin yolunda gideceğine, şansını döneceğine işaret etmektedir. Rüya sahibinin beklemediği bir biçimde para kazanacağına ve maddi sıkıntılardan kurtulacağına anlatılmaktadır.

RÜYADA DOSTUNA YALAN SÖYLEMEK

Rüyada dostuna yalan belirttiğini gören kişinin, yalan belirttiği dostuna karşı düşüncelerinin değişeceğine ve ona karşı artık eskisi kadar özen vermeyeceği olduğunu anlatmaktadır.

RÜYADA YALAN DUYMAK

Rüyada yalan söz duymak, rüya sahibinin iftiraya uğrayacağına, bu yüzden çok sıkıntılı bir zamandan geçeceğine işaret edilir. Rüyada yalan işitmek, iftira ve yalan sözle tabir edilmektedir.

ALİMLERİN YORUMLARINA GÖRE RÜYADA YALAN SÖYLEMEK

Molla Cami: Rüyada yalan söylemek, yalan yere şahitlik yapmaya ve iftira etmeye ve kurtuluşa ermemeye işarettir. Bazı zaman de rüyada yalan söylemek, saçmalamaya ve birisinin aslının kötülemek maksismiyle kötü bir kimsenin kendisinin sözünü işittiğini görse, o kimseden rivayetle bir söz nakledilir ve bu söz yayılır.

Nablusi: Rüyada yalan söylemek, yalan yere şahitlik yapmaya ve «Allah’a yalan düzenler ise, şüphe yoktur ki felah bulmazlar mealindeki ayet işaretince, iftira etmeye ve kurtuluşa ermemeye delalet eder. Bazı zaman de rüyada yalan söylemek, saçmalamaya ve birisinin aslının kötülemek maksismiyle kötü bir fikirle söz söylemeye delalet eder.

Seyyid Süleyman: Rüyada yalan söyleyen dinde fesada, düşer. Dünya çapında ise halkın hakaretlerine maruz kalır, aşağılanır, ayıplanır.

Ebu Saidül Vaaz: Rüyada yalan söylemek, akıl azlığına işarettir. Bilhassa Allah-ü Teala Hazretleri hakkında yalan belirttiğini gören, halkı aldatır ve onları doğru yoldan çıkarır. Rüyasında yapmadığını yapmış, görmediğini görmüş gibi hareket ederek kendi nefsine karşı yalan söyleyenin, akıbeti kötü olur. Dünya çapında saygınlığını kaybeder, kabirde azap görür.

Ayrıca Bakınız.  Rüyada nişanlının öldüğünü görmek ve ağlamak ne anlama gelir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın