İslam

Rüyada Gökyüzü Görmek?

Rüyada Gökyüzü Görmek?

Geçmişten günümüze çoğu insan gördüğü rüyaların geleceğin habercisi olduğuna inanmaktadır. Bu nedenle gördüğü rüyaların dini açıdan ne anlama geldiğini bazı rüya âlimlerinin gördükleri rüya ile ilgili yorumlarını merak etmektedir.

Rüyada gökyüzü görmek ne anlama gelir? Rüyada gökyüzü görmek ile ilgili âlimlerin yorumları nelerdir?

Kişinin rüyasında gökyüzünün yıldızlarla dolu olduğu ve yıldızların parladığını görmesi dini anlamda kendini geliştirerek takva sahibi olacağına yorumlanır. Kişinin rüyasında gökyüzünün zifiri karanlık olduğunu görmesi ise dinden uzaklaşıp günaha yöneleceğine yorumlanır.

Kişinin rüyasında yükselerek gökyüzüne yükseldiğini görmesi, kişinin ibadet ederek salih amelde bulunarak Allah’a yaklaşacağına ve amellerinin Allah katında kabul edileceğine yorumlanır.

Kişinin rüyasında gökyüzünün yere düştüğünü görmesi, yeryüzünde meydana gelecek kıtlığa ve zorluklara yorumlanır.

Kişinin rüyasında gökyüzünden zeytin, incir, hurma ve arpa gibi bereketi simgeleyen nimetlerin yağdığını görmesi, yeryüzüne bolluk ve bereket getirecek yağmurlar yağacağına ve insanların bundan fazlasıyla istifade edeceğine yorumlanır.

Bir kişinin rüyasında merdiven ip ya da benzer bir nesne ile gökyüzüne tırmandığını görmesi rüya sahibinin yüksek makam ve ikrama veya yaşayacağı korku ve zorluğa yorumlanır.

Kişinin rüyasında gökyüzüne yükselerek oraya girdiğini görmek şehadete ulaşacağına, büyük bir şerefe nail olacağına ve o kişinin Allah’ın yardımı ile kurtuluş ve selamete ereceğine yorumlanır.

Bir kişinin rüyasında gökte bulunan bir çukur ya da kuyu içine düştüğünü ve oradan çıkamadığını görmesi o kişinin Müslüman olarak vefat edeceğini yorumlanır.

Rüyasında gökyüzünün yarılarak oradan bir ihtiyar geldiğini gören kimse, içinde bulunduğu topluluğa gelecek hayra, bolluğa ve sevince yorumlanır. Rüyasında geç bir adamın göğe çıktığını görmesi düşmanı tarafından gelecek bir kötülüğe maruz kalacağına yorumlanır.

Rüyasında kendini yedi kat gökyüzünün üstünde gören kişinin mertebe olarak en yüksek noktaya ulaşacağına yorumlanır.

Ayrıca Bakınız.  Hamilelikte Oruç Tutulabilir mi?

Bir kişinin rüyasında gök kapılarının açıldığını görmesi, o yıl bol yağmur olacağına, bolluğa berekete ve rüya sahibinin yaptığı duaların yakın zamanda kabul edileceğine yorumlanır. Kişinin rüyasında gök kapılarının kapandığını görmesi ise o yılın kurak geçeceğine kıtlık olacağına ve dualarının kabul olmayacağına yorumlanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın