Bilgi Kervanı

Gusül Abdesti Nasıl Alınır? Boy Abdestinin Farzları Nelerdir?

Gusül abdesti, normal abdest gibi başlanarak alınır. Daha sonra tüm vücut suyla iyice yıkanarak abdest sonlandırılır.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Abdest çeşitlerinden birisi olan gusül abdesti, tüm bireylerin alması gereken bir abdest türüdür. İslam dinine göre belirli nedenlerden dolayı gusül abdesti alınması gerekiyor. Gusül abdestini almayı bilmeyen bireyler internete başvurarak bir çok web sitesinde doğru bilgiye ulaşmaya çalışıyor. Gusül abdesti almak için tüm detaylara uymak gerekiyor. Herhangi bir detayın atlanması, gusül abdestinin alınmasına engel olacaktır. Kişiler bu duruma karşı hassas olması sebebiyle, doğru biçimde gusül abdesti almak istiyor.

Gusül abdestinde tüm vücut yıkandığından, genelde duş sonrası alınan bir abdesttir. Gusül abdestinin bilinen bazı farzları mevcuttur. Kişiler gusül abdesti almak için ilk kez besmele çekilmesi gerekiyor. Besmele çekilerek başlanır ve normal abdest alınır gibi devam edilir. Normal abdestten tabi ki bazı farkları yer alıyor. Bu farklar içinde en belirgin olanı, tüm vücudu yıkamaktır. İğne ucu kadar boşluk kalmaması gusül abdestinin en büyük farzıdır.

Boy Abdestinin Farzları Nelerdir?

Gusül abdesti ile ilgili inceleme yapan bireyler farzlarını geniş bir şekilde olarak öğrenmek istiyor. Farzlarını öğrenmek istiyorsanız internet sitelerini sıra sıra gezebiliyor. Boy abdestinin farzları en fazla araştırılan bilgiler içinde yer alıyor. Bireyler gusül abdestinin nasıl alınacağını doğru biçimde öğrenerek, tüm farzlara uygun abdestini tamamlamak istiyor.

Abdestini tamamlamak için uygulanacak farzlar yer alıyor. Bu farzların mutlaka uygulanması, abdestin geçerli olmasına yol gösterecektır. Herhangi bir farzın uygulanmaması durumunda, abdestin geçerli olmayacağı düşünülüyor. Kişiler bu sebepten dolayı bu durumlara bi hayli hassas yaklaşarak, doğru abdest almak istiyor. Herkesin merak ettiği boy abdestinin farzları şu biçimdedir;

Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak

Ayrıca Bakınız.  İhtilam olmak (rüyalanmak) orucu bozar mı? Oruçluyken rüyalanmak orucun bozulmasına neden olur mu?

Buruna su çekmek ve yıkamak

Bütün vücudu yıkamak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın