Bilgi Kervanı

Sevilenin Her Hali Sevene Sirayet Eder

Sevilenin Her Hali Sevene Sirayet Eder

Bu paylaşımımızda siz kıymetli okurlarımız için Sevilenin Her Hali Sevene Sirayet Eder ile alakalı bilgiler sunmaya çalıştık. Sevilenin Her Hali Sevene Sirayet Eder başlıklı konumuzu dikkatli okumanızı öneririz. Yazımızın detayın Sevilenin Her Hali Sevene Sirayet Eder ile alakalı geniş bir şekilde bilgilere sahip olacaksınız.

Gerçek dostluk, iki gönül içindeki cereyan hattıdır. Bu cereyanla, yani muhabbet akışı neticesinde, bi hayli beğeni alanin her hâli sevene sirâyet eder.

Hazret-i Mevlana Mesnevi’de buyurur ki:

“Ah, tabiatı bize uymayan dostun verdiği ıztıraplardan!.. Âh, onların kalbimizde açtığı derin yaralardan! Ey ulu bireyler, ey büyük insanlar; aklınızı başınıza alın da kendinize iyi dostlar, uygun arkadaşlar arayınız!” (c.6, 2950)

“Kendine gel de, görünüşe kapılma, güzel sûrete tapma; öyle bir söz de söyleme! Aynı cinsten oluşu görünüşte, sûrette arama!”(c.6, 2953)

Dostluk, müsbet yahut menfî vasıflardaki ortaklıktan kaynaklanır. Gerçek dostluk ise yalnız samîmî ruhlarda barınır. Bu vasfa, insan şahsiyetinin en yüksek kademelerinde rastlanır. Her hâdise karşısında, iki birinin aynı duygulara sahip olması ile dostluk yaşatılır. Gerçek dostluk, iki gönül içindeki cereyan hattıdır. Bu cereyanla, yani muhabbet akışı neticesinde, bi hayli beğeni alanin her hâli sevene sirâyet eder. Gönüldeki aşk deryaları coşmaya ve sevda güneşleri tutuşmaya başlar. Bu itibarla, müşterek duygulara sahip olmayanların, arkadaşlık ve kardeşlik gibi zahirî ve tesâdüfî yakınlıklarının dostlukla alâkası yoktur. Zîrâ Ebû Leheb, Hazret-i Peygamber’in öz amcası olduğu hâlde, O’na en uzak düşen bedbahtlardan biriydi.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Ab-ı hayat Katreleri, Erkam Yayınları

SIRF GÖRÜNÜŞE BAKMAK ALDATIR İNSANI

Sırf Görünüşe Bakmak Aldatır İnsanı

Kaynak: https://www.islamveihsan.com/

Ayrıca Bakınız.  İlk Ezanla Sevindirdi, Son Ezanıyla Ağlattı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın