Bilgi Kervanı

Ramazan ayında ağız ve diş sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler

Ramazan ayında ağız ve diş sağlığı için önemle üstünde durulması gerekenler, Sureler ve ayetler bölümümüzde bu kez Ramazan ayında ağız ve diş sağlığı için önemle üstünde durulması gerekenler başlığı altında bilgiler vermeye çalıştık, Ramazan ayında ağız ve diş sağlığı için önemle üstünde durulması gerekenler ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Ramazan ayında ağız ve diş sağlığı için önemle üstünde durulması gerekenler

Ramazan ayında ağız ve diş sağlığı ihmal edilemeyecek konuların başında geliyor. Ramazan başlamadan birkaç hafta öncesinden ağız hijyenini sağlamak ve ağız kuruluğunu önleme yönünden sigara, çay-kahve ve asitli içeceklerin kullanımını azaltmakta yarar var. Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Dr. Hakan Dönmez ramazanda dikkat etmemiz gereken konuları ve mühim noktaları anlattı.

Dr Hakan Dönmez, “iftardan ve sahurdan sonra dişlerin mutlaka fırçalanması gerektiğini vurgularken, orucun tutulduğu bu ay boyunca dişler, yeme alışkanlıkları değiştiğinden çürümeye çok meyillidir, bu yüzden çürüklerin oluşmasını engellemek için yalnızca dişlerin değil dil altı ve diş eti, hatta yanakların iç kısımlarının da iyice temizlenmesi gerekir.” dedi. Dönmez, ağız hijyeni için diş macunu ve diş ipinin bunun yanında ağız gargarası da kullanılabileceğini, eğer gargara yoksa tuzlu su ile de bu işlemin gerçekleşebileceğini dile getirdi.

Oruç tutarken diş fırçalanır mı? Oruç bozulur mu?

Diyanet İşleri Başkanlığı bu konu ile ilgili bi hayli açıklayıcı bir yanıt sunmuştur. Diş fırçalamak orucu bozmaz. Lakin diş fırçalama işlemi sırasında tercih ettiğimiz diş macunu yahut suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulabilir ve kazası gerekir. Riske atmak istemiyorsanız imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması en uygunu olacaktır.

Ramazan’da oruçluyken ağız kokusu neden artar? Nasıl engellenir?

Ramazan’da sahur ve iftar içindeki uzun saatler boyunca aç kalınması, haliyle ağızda bir çiğneme işlemi olmaması manasına gelmektedir. Çiğneme olmayan bir ağızda ise tükürük miktarı azalır ve ağız içinde asit miktarı artarak ağız kokusuna yol açar. Buna ek olarak tam temizliği yapılmamış dişler ve dişlerin içinde biriken bakteriler, mideden ve boğazdan gelen bakteriler de ağız kokusuna neden olmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Hayat, Toprakta Başlar ve Toprakta Biter

Ağız kokusunun bir çok sebebi daha mevcuttur. Diş çürükleri ve diş eti iltihabı ağız kokusunun oluşmasında büyük miktarda etkilidir. Ağız içinde çok önceden yapılmış köprüler ve protezler de var ise bunlar zamanla gıda birikimine neden olmaktadırlar. Biriken gıdalar da ağızda kötü kokuya neden olabilir. Lakin ağız kokusu yalnızca ağız içinden kaynaklı sorunlardan oluşmaz. Üst solunum yolu enfeksiyonu, burun tıkanıklığından dolayı ağızdan nefes alma, diyabet, karaciğer, mide ve böbrek hastalıkları da ağız kokusuna neden olabilir.

Ramazanda ağız kokusunu engellemenin bir yolu da tükürük üretiminin az olmaması için bol bol su tüketmektir. Her sahur ve iftar ardından diş ve ağız bakımı tam yapılmalıdır.

Ramazan öncesinde diş hekimine kontrole gitmek bu poblemleri çözer mi?

Ramazan öncesinde diş hekimine gitmek poblemlerinızı mühim ölçüde azaltabilir. Çünkü yeme alışkanlıkları ramazan ayında tamamen değişeceği için ağız kokusuna etki eden bir çok değişik etken görülmektedir. Ramazan öncesinde mutlaka diş hekimine giderek profesyonel bir ağız ve diş bakımı yaptırmalısınız. Bu önlemler aracılığıyla ağız kokusunu minimuma indirebilirsiniz.

Ramazan’da oruçluyken diş çekimi ve diş tedavileri yapılabilir mi?

Ramazan’da diş nasıl tedavi edileceği yapılmaktadır. Lakin genelde hastaların bu işlemleri iftardan sonraya bıraktığını görmekteyiz. Orucun bozulması için mideye bir sıvı gitmesi gerekir. Tedavi sırasında kullanılabilecek ilaçlar, sıvılar da orucun bozulmasına sebebiyet verebilir. Bunun için hekiminiz sizi bilgilendirecektir. Yaptıracağınız uygulama için su yahut kan yutulmadığı sürece tedavinizi yaptırabilirsiniz.

Ramazan’da hangi besinler ağız sağlığı için daha uygundur?

Gün içinde aç kalındığı için sahurda sıvı yemekler tüketmeye özen gösterilmelidir. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye gayret gösterin. Çilek, süt ürünleri, yoğurt, peynir gibi gıdalar dişlerinize ramazan ayında sağlık katacak besinler içinde bulunmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Botoks orucu bozar mı? Dolgu yaptırmak orucu bozar mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın