Bilgi Kervanı

İftardan 2 saat sonra 45 dakika yürüyün

İftardan 2 saat sonra 45 dakika yürüyün, Sureler ve ayetler bölümümüzde bu kez İftardan 2 saat sonra 45 dakika yürüyün başlığı altında bilgiler vermeye çalıştık, İftardan 2 saat sonra 45 dakika yürüyün ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

İftardan 2 saat sonra 45 dakika yürüyün

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aydın Ender Süzer, Ramazan ayında egzersiz yaparken sakatlanmamak veya sağlık poblemleriyla karşılaşmamak için bazı kurallara uyulmasının mühim olduğunu dile getirdi.

İftardan 2 saat sonra spor yapılmalı

Dr. Aydın Ender Süzer, oruç tutan bireylerin iftar ile sahur içindeki saatlerde spor yapmaları gerektiğini altını çizerek şu bilgileri verdi:

“Ramazan ayında oruç tutanlar akşamları, iftar ve sahur içinde spor yapabilir. Vücudunuz gündüz saatleri civarında besinsiz ve susuz kalmıştır, iftar saatinden sonra kan şekeri yükseleceğinden ötürü egzersiz yapmakta acele edilmemelidir, hemen hemen 1-2 saat dinlenmelisiniz.

45 dakikalık tempolu yürüyüş yapın

Yaşınıza, sağlık durumunuza göre ağır olmayacak sporları yapmanız gerekir. Mesela koşu yerine bi hayli hızlı yürüyüş tercih etmelisiniz, bu sırada su da içmelisiniz. Yapılacak 45-60 dakikalık tempolu bir yürüyüş metabolizmanın yavaşlamasını engelleyeceği gibi, formda ve sağlıklı kalmayı da sağlar.

Ağır egzersizler kalbi zorlayabilir

Özellikle ileri yaşlarda ağır egzersizin mühim sağlık poblemlerina yol açabileceğini ifade eden Dr. Aydın Ender Süzer, “Vücut tüm gün besin ve su ihtiyacı duyduğu için iftardan sonra yapılacak olan şiddeti yüksek egzersizlerle kalp rahatsızlığı başta gelmek üzere bir çok sağlık sorunune istemeden davetiye çıkarılır. Böylelikle de formda kalmaya çalışırken sağlığının bozulmasına istemeden neden olursiniz. Özellikle yaşı ilerlemiş olan bireylerin metabolizma hızları düştüğünden yapılan egzersizlerde daha dikkatli olmaları tavsiye edilir” diye konuştu.

Ayrıca Bakınız.  Botoks orucu bozar mı? Dolgu yaptırmak orucu bozar mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın