Bilgi Kervanı

Meryem Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali

Meryem Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali, Sureler ve ayetler bölümümüzde bu kez Meryem Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali başlığı altında bilgiler vermeye çalıştık, Meryem Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Meryem Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali

Meryem suresinde Hz. Meryem’in bir mucize gerçekleşmesi sonucu hamile kalmasından ve çocuğunu dünyaya getirmesinden bahsedilir. Hz. İsa’nın dünyaya gelmesinde babasız olması Yahudiler içinde yankılara neden olmuştur. Surede Hz. İsa’nın daha beşikteyken konuşması gibi mucizevi olaylardan bahsedilir. Öğütler ve ikazlarla birlikte Hz. Zekeriya, Hz. İbrahim ve Hz. Musa kıssaları yer alır. Yüce Allah’ın kudretinden ve Allah’tan ümit kesilmemesi gerektiğinden söz edilmektedir. Meryem suresinde tevhid inancının doğruluğundan Allah’a ve peygamberlere inanmaktan ve peygamberliğin gerçek olduğundan bahsedilmektedir.

Meryem Suresi Türkçe Okunuşu

Meryem Suresi’ni okumak için tıklayınız.

Meryem Suresi Konusu

Sûre genelde tevhid inancının doğruluğunu ve peygamberlik müessesesinin gerçekliğini ispatlamayı hedeflemektedir. Bu cümleden olarak sûrede yahudilerin Hz. Meryem ve oğlu Hz. Îsâ ile ilgiliki iftiralarının reddedilmesi, Zekeriyyâ aleyhisselâma –yaşlı olmasına rağmen– oğlu Yahyâ’nın verilmesi, Hz. Meryem’in –Allah’ın bir mûcizesi olarak– Hz. Îsâ’yı babasız dünyaya getirmesi, Hz. İbrâhim, Hz. Mûsâ, Hz. Hârûn ve diğer bazı peygamberlerin hak dine davet yolunda harcadıkları çaba dile getirilmektedir.

Meryem Suresi Tefsiri

Bazı sûrelerin başında bulunan bu harflere “hurûf-i mukattaa” adı verilmektedir (bilgi için bk. Bakara 2/1).

 

Ayrıca Bakınız.  Duha namazı nedir? Nasıl kılınır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın