Bilgi Kervanı

Bayramda oruca alışan vücudun dengesini bozmamaya dikkat!

Bayramda oruca alışan vücudun dengesini bozmamaya dikkat!, Sureler ve ayetler bölümümüzde bu kez Bayramda oruca alışan vücudun dengesini bozmamaya dikkat! başlığı altında bilgiler vermeye çalıştık, Bayramda oruca alışan vücudun dengesini bozmamaya dikkat! ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Bayramda oruca alışan vücudun dengesini bozmamaya dikkat!

Ramazan boyunca metabolizma hızından, bağırsak fonksiyonlarının yavaşlamasına kadar vücudumuzda ciddi değişiklikler meydana gelir. Oruç tutan birinin vücudu, açlığa adapte olarak metabolizma hızını azaltır. Ramazan boyunca metabolizma hızından, bağırsak fonksiyonlarının yavaşlamasına kadar vücudumuzda ciddi değişiklikler meydana gelir. Ramazan’ın bitmesiyle ve bayram sebebiyle gün içinde tüketilen tatlı, çikolata ve şekerli içecek miktarının arttığını söyleyen Dyt. Sena Altunbaş, kelimelerine şöyle sürdü:

“Yavaşlayan vücuda yüksek miktarda şeker içeren gıdaların girmesiyle de kilo almak kaçınılmazdır. Vücudumuzda yaşanan değişiklikleri hatırlayın ve Ramazan’dan bayrama yavaş bir geçiş sağlayın. Bayramı, yemek yeme eylemi olarak görmeyin ve toparlanma dönemi olarak değerlendirin. Bayram boyunca tüketilen yüksek karbonhidratlı besinler bi hayli hızlı acıkmalara neden bulunacağından gün içinde normalden daha fazla kalori almamıza da neden olmaktadır. Bu tür besinler içerdikleri yoğun şeker ile vücudun boş bir enerji almasına neden bulunacağı için vücut ağırlığında istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle bayramda önemle üstünde durulması gereken en mühim iki konu; basit karbonhidratları sınırlamak ve porsiyon kontrolü sağlamaktır. Bu bayram diğer bayramlardan farklı olacak; ev ziyaretleri, toplu buluşma-görüşmeler olmayacak fakat herkes yine de evlerinde bayrama özel sofralar ve tatlılar hazırlayacaktır. Bayramımız evde geçse de bayram boyunca diyet gibi bir disiplinin içinde olmak zor olduğundan beslenmenizde genel kurallar belirlemek daha faydalı olacaktır.”

ÖDEM ATMAK İÇİN BOL SU İÇİN

Dyt. Altunbaş’a göre bayramda aşağıdaki şu tavsiyelere uymanız neticesinde kontrollü bir bayram geçirmeniz olabilecek:

Ayrıca Bakınız.  Ayetel Kürsi'nin Ana Konusu Ve Önemi Nedir?

• Büyük bayram sofralarında geçirilen uzun vakitler sonucu ne kadar tükettiğinizin farkına varamazsınız. Bu nedenle; seçtiğiniz yemekleri tabağınıza alırsanız hem porsiyon kontrolü sağlamış hem de kontrollü bir doygunluk hissi oluşturmuş olursunuz.
• Sofralarda büyük tabak yerine ufak tabak kullanmak da porsiyon kontrolüne yol gösterecektır.
• Bayram sofralarında hafif salatalar ve zeytinyağlılar olmasına özen gösterin.
• Bayram boyunca ana öğünlerinize mevsimin tüm renklerini içeren salata ilave edebilirsiniz.
• Bayramın vazgeçilmezi tatlıları sütlü-meyveli tatlı yahut dondurma olacak biçimde seçmekte yarar mevcuttur. Lakin şerbetli-hamurlu tatlılardan vazgeçemiyorsanız tükettiğiniz porsiyonu paylaşmak, aldığınız kaloriyi de yarıya indirmenizi sağlayacaktır.
• Tatlı tüketimini günlerle sınırlayın, bayramda her gün tatlı tüketmemeye dikkat edin.
• Tatlıları takip eden öğünleri hafif ama sağlıklı yemeklerden oluşturun. Örn; hafif bir sebze yemeği, renkli bir salata kasesi ve yoğurtla kombine edilmiş bir öğün tercih edebilirsiniz.
• Bayram sebebiyle tüketilen çay, kahve, maden suyu gibi sıvıların yanında su tüketimini de ihmal etmeyin. Bol karbonhidratlı beslenme ardından vücutta oluşacak ödemleri atmaya kolaylık sağlayan en kıymetli besin sudur. Kilogram başına 30 cc olacak biçimde gün içinde, saatlere yayarak su tüketmeniz gerekir.

Bayramların kalp-damar, tansiyon ve diyabet hastalığı olanlar için risklerin arttığı özel zamanlar olduğunu söyleyen Altunbaş: “Bu bireyler yine beslenmelerine özen göstermelidirler. Özellikle diyabet tanısı almış bireylerin bu bayramda tatlı miktarını minimumda tutup ara öğünlere süt ürünleri koyarak beslenmelerine devam etmesi gerekmektedir. Bayram günlerinde kontrol altına alınması zor olan bir grup da çocuklardır. Sürekli şekerli ürünlerin ve çikolataların tüketilmesi çocukların açlık duygusunu bastırır ve sağlıklı gıdalarıni reddetmesine neden olmaktadır. Çocukların şeker ve çikolata yerine, sütlü tatlı, meyve, dondurma tüketmeleri sağlanması ve bu gıdaların tüketiminin ana öğünden sonra olması daha doğru olacaktır. Herkese sağlıklı bayramlar dilerim.” diyerek kelimelerini bitirdi.

Ayrıca Bakınız.  Sakız orucu bozar mı? Oruçluyken sakız çiğnemek orucu bozar mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın