Bilgi Kervanı

Astım hastaları oruç tutabilir mi? Astım ilaçları ve astım testleri orucu etkiler mi?

Astım hastaları oruç tutabilir mi? Astım ilaçları ve astım testleri orucu etkiler mi?, Sureler ve ayetler bölümümüzde bu kez Astım hastaları oruç tutabilir mi? Astım ilaçları ve astım testleri orucu etkiler mi? başlığı altında bilgiler vermeye çalıştık, Astım hastaları oruç tutabilir mi? Astım ilaçları ve astım testleri orucu etkiler mi? ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Astım hastaları oruç tutabilir mi? Astım ilaçları ve astım testleri orucu etkiler mi?

En yaygın olan alerjik hastalıklardan astımın, ataklarından korunmak için Ramazan Ayı boyunca da kullanılan ilaçların düzenli alınması gerektiğine vurgu yapılırken, sprey ve buhar şeklinde kullanılanların oruç bozmadığına dikkat çekiliyor.

İstanbul Alerji Merkezi doktorlarından Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay; alerjik hastalıklardan en yaygın olanin astım olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Astım hastalığı olanlarda öksürük mühim bir belirtidir. Balgam koyu kıvamdadır ve çıkarmak zordur. Özellikle astım krizi zamanında bronşlar dar olduğu için balgam çıkarmak zorlaşmaktadır.

Oruç zamanında su kaybı fazla olduğu için balgam daha da koyulaşır ve bundan dolayı de öksürük krizleri artabilmektedir. Astım hastalığı olanlar öksürük krizleri olduğu zamanda oruç tutmamaları ve öksürük olmadığı zamanlarda de bol su içmeleri faydalı olacaktır.”

Astım ilaçları ve aşılar orucu etkiler mi?
Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, astım ilaçlarından sprey ve buhar şeklinde kullanılanların orucu bozmadığını, oruç tutan astım hastalarının düzenli olarak kullanmaları gereken sprey tarzında ilaçları varsa kullanmaya devam etmelerinin uygun bulunacağına dikkat çekti ve alerji aşıları ile alakalı şöyle konuştu: “ Astım hastaları alerji aşısı kullanıyorsa sürdürmelidir. Alerji aşılarının orucu bozmadığı bilinmektedir.

Bu nedenle alerji aşıları kullananlar alerji aşılarını yaptırmaları ve özellikle sabah saatleri civarında yaptırmaları daha uygun olacaktır. Çünkü vücudun su miktarı ilerleyen saatlerde azalması sebebiyle alerji aşılarına yan etki riski artacağı için sabah erken saatlerde alerji aşılarının yapılması uygun olacaktır.

Ayrıca Bakınız.  Oruç ne zaman bitiyor? Ramazanın kaçıncı günü bugün?

Alerji aşılarından dilaltı kullanılan yahut enjeksiyon tarzında uygulanan aşılar orucu bozmaz. Enjeksiyon tarzındaki aşılar sabah saatleri civarında alerji uzmanı aracılığıyla yapılması ve gözlem altında yarım saat tutulması uygun olacaktır. Dilaltı aşılar evde uygulanabildiği için akşam saatleri civarında de uygulanabileceği için akşam saatleri civarında tercih edilmesi uygun olabilir.”

Alerji testleri orucu bozar mı?
Alerji testleri orucu bozmaz. Alerji testi oruç tutarken de yapılabilir. Alerji testinin sabah saatleri civarında yapılması daha uygun olacaktır.

Solunum testleri orucu bozar mı?
Solunum testleri orucu bozmaz. Bu nedenle oruç tutarken de solunum fonksiyon testleri yapılmasında sakınca yoktur.

Sonuç olarak;

  • Astım hastalığı olanlar;
  • Astım krizi olduğu zamanda oruç tutulması uygun değildir
  • Astım hastaları iftar sonrası ve sahurda bol su içmeleri faydalı olur
  • Astım hastaları reflü yapan gıdalardan uzak durmalıdırlar
  • Astım hastalığı nasıl tedavi edileceğinde kullanılan sprey ilaçlar orucu bozmaz
  • Astım hastalığı için yapılan alerji aşıları orucu bozmaz
  • Astım hastalığının teşhisi için alerji testleri, solunum fonksiyon testleri orucu bozmaz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın