Peygamberimiz

Allah’ın Selamını Vermek İçin Çarşıya Çıkarlardı

Allah’ın Selamını Vermek İçin Çarşıya Çıkarlardı

Bu paylaşımımızda siz kıymetli okurlarımız için Sahabiler ile alakalı bilgiler sunmaya çalıştık. Sahabiler başlıklı konumuzu dikkatli okumanızı öneririz. Yazımızın detayın Sahabiler ile alakalı geniş bir şekilde bilgilere sahip olacaksınız.

Bütün sahâbe-i kirâm, Allâh ve Resûlü’nün emirlerine itaat husûsunda son derece hassastı. Peygamberimizin (s.a.s.) emirlerine itaatteki gayretle alakalı güzel bir örnek.

Übey bin Kâ’b’ın tâbiînden sayılan oğlu Tufeyl, sahâbîlerle görüşür, onların bilgilerinden istifâde ederdi. Zaman zaman da Abdullâh bin Ömer’i ziyâret eder ve onunla birlikte çarşıya çıkarlardı.

Tufeyl, Abdullâh’ın (r.a.), Peygamber Efendimiz’in emirlerine itaatteki gayretini şöyle anlatır:

“Çarşıya çıktığımızda, Abdullâh bin Ömer kime rastlasa selâm verirdi. Karşılaştığı şahıs ister eski eşya satan, ister kıymetli mal satan, ister yoksul yahut tanınmayan biri olsun, mutlakâ ona selâm verirdi. Bir gün yine onun yanına gitmiştim. Yine birlikte çarşıya çıkmayı teklif etti. Ona:

“–Çarşıda ne yapacaksın! Alışverişten anlamazsın. Satılan malların fiyat aralıklarını sormazsın. Bir şey satın almazsın. Herkesin oturup sohbet ettiği yerlerde oturmazsın. Çarşıya çıkacağımıza şurada otur da, birlikte sohbet edelim.” dedim.

Bunun üzerine Abdullâh (r.a.) bana şunları dile getirdi:

“–Kardeşim! Biz, karşı karşıya geldiğımız kimselere Allâh’ın selâmını vermek için çarşıya çıkıyoruz. Başka bir maksadımız yok.” (Muvatta, Selâm, 6; Buhârî, el-Edebü’l-Müfred, s. 348)

Bütün sahâbe-i kirâm, Allâh ve Resûlü’nün emirlerine itaat husûsunda son derece hassas davranırlardı. Selâmı yaygınlaştırıp muhabbeti ziyâdeleştirerek mü’min gönüllerde îman kardeşliğinin yaşanacağı müstesnâ bir zemîn hâsıl ederlerdi. Lâkin Abdullâh bin Ömer (r.anhümâ)’nın bu husustaki şevk ve heyecânı, dikkatleri celbedecek kadar yüksek derecedeydi.

Kaynak: Osman Nûri Topbaş, Faziletler Medeniyeti-1, Erkam Yayınları

İSLAM’DA SELÂM NEDİR VE KİMLERE VERİLİR? SELÂMLAŞMA ADÂBI NEDİR?

İslam'da Selâm Nedir ve Kimlere Verilir? Selâmlaşma Adâbı Nedir?

SELAMLAŞMANIN FAZİLETİ

İslam'da Selâm Nedir ve Kimlere Verilir? Selâmlaşma Adâbı Nedir?

SELÂM ALIP VERMEK İLE İLGİLİ HADİSLER

İslam'da Selâm Nedir ve Kimlere Verilir? Selâmlaşma Adâbı Nedir?

Kaynak: https://www.islamveihsan.com/

Ayrıca Bakınız.  Hz. Ömer'in (r.a) Şehadeti

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın