Peygamberimiz

Şerîd Bin Süveyd (r.a.) Kimdir?

Şerîd Bin Süveyd (r.a.) Kimdir?

Bu paylaşımımızda siz kıymetli okurlarımız için Şerîd Bin Süveyd (r.a.) Kimdir? ile alakalı bilgiler sunmaya çalıştık. Şerîd Bin Süveyd (r.a.) Kimdir? başlıklı konumuzu dikkatli okumanızı öneririz. Yazımızın detayın Şerîd Bin Süveyd (r.a.) Kimdir? ile alakalı geniş bir şekilde bilgilere sahip olacaksınız.

İsmini Peygamber (s.a.s.) Efendimizin verdiği Şerîd Bin Süveyd’in (r.a.) kısaca yaşamı.

Şerîd Bin Süveyd’in radıyallahu anh esas adı Mâlik olup aslen Hadramut’ludur. Sakîf’li olduğunu söyleyenler de mevcuttur. Bir rivâyete göre kendi kavminden dostlarını öldürmesi sebebiyle Mugîre İbni Şu’be’nin elinden kurtulup Mekke’ye kaçtı. Sonra Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e gelerek Müslüman oldu ve Rıdvân bey’atında Efendimize bîat etti. Peygamberimiz kendisine “kaçak” manasına gelen Şerîd ismini verdi. Bir toplu katliamdan kurtulduğu için bu ismi aldığı da söylenir. Peygamberimiz’in terkisine aldığı sahâbîler içinde anılır. Önce Tâif sonra Medine’de yerleştiği söylenir. Rivayet ettiği hadisler Hicaz ehli içinde yayılmış olup sahih kitaplarda yer alır.

Resûl-i Ekrem Efendimiz’le aralarında geçen bir olayı çocuklarına şöyle anlatmıştır:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem benden kendisine Ümeyye İbni Ebi’s-Salt’ın şiirlerinden okumamı istedi. Ben de yüz beyit okudum. Okuduğum her beyitten sonra: “Biraz daha oku”, diyerek beğenisini dile getiriyordu. Nihayet yüz beyiti okuyup bitirince, bu beyitlerin şairi ile ilgili:

“Şüphesiz o, Müslüman olmaya çok yaklaşmış”, buyurdu.

Şerîd’den hadis rivayet edenler içinde oğlu Amr ile Ebû Seleme İbni Abdurrahman ve Amr İbni Nâfi gibi tanınmış bireyler mevcuttur.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

RIDVAN BİATI NEDİR, NASIL OLMUŞTUR?

Rıdvan Biatı Nedir, Nasıl Olmuştur?

Kaynak: https://www.islamveihsan.com/

Ayrıca Bakınız.  Efendimiz'e Benden Selâm Söyle!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın