Bilgi Kervanı

‘Sağlam durursak her dalgayı aşarız’

‘Sağlam durursak her dalgayı aşarız’, Sureler ve ayetler bölümümüzde bu kez ‘Sağlam durursak her dalgayı aşarız’ başlığı altında bilgiler vermeye çalıştık, ‘Sağlam durursak her dalgayı aşarız’ ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

‘Sağlam durursak her dalgayı aşarız’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son dönem yaşananların, “kriz” değil “manipülasyon” olduğunu vurgulayarak, “Bu manipülatif hadiselerin arkası dışarıyla da ilişkili. Bu manipülasyona sakın aldanmayın, bu süreç atlatılıp geçilecek” dedi.

Daha önceki, “bu kriz teğet geçer” kelimelerini hatırlatan Erdoğan, şöyle sürdü:

“Şimdi de diyorum ki; bu kriz bizim krizimiz değil. Bu yaşadıklarımız bize zorla yamanmak istenen, özel olarak üzerimize atılmaya çalışılan sahte bir dalgalanma ürünü. Şayet devletiyle, özel sektörüyle, finans sektörüyle, esnaf ve sanatkârıyla sağlam durursak bu dalganın üzerinden aşar yolumuza çok daha kuvvetli ve bi hayli hızlı biçimde devam ederiz.”

Erdoğan, TESK’in 20’nci Genel Kurulu’na katıldı. Yeni yönetim sisteminin ilk Cumhurbaşkanı olarak toplantıya katıldığını ifade eden Erdoğan, şu mesajları verdi:

Yeni adımlar yolda

– “Ak Parti zamanında ülkemizi dünyaya açarak, serbest piyasa ekonomisini güçlendirdik, kurumsallaştırdık. Türkiye’nin bugün de tercihi ve uygulamaları serbest piyasa ekonomisinden yana. Dövizdeki dalgalanma başta olmak üzere ekonomimizi olumsuz etkileyen hadiseleri serbest piyasa çerçevesi dışına asla çıkmadan çözme mücadelesi veriyoruz.

– Esasen son haftalarda hadiselere bakınca ülkemize yönelik gizli ve açık saldırıların ne demokrasimizdeki noksanlıklerle ne de serbest piyasa ekonomisi kapsamı içindeki sorunlarla ilgisinin olmadığını görüyorum.

– Zor dönemler zor kararlar vermeyi ve uygulamayı gerektirir. Döviz dalgalanmasına ilişkin birden fazla tedbiri hayata geçirdik, geçiriyoruz önümüzdeki zamanda yeni adımlar olacak.

– Bugün yaşadıklarımızın ne 1994, ne de 2001 krizleriyle en ufak bir benzerliği yok. Bu bir kriz değil, bu bir manipülasyon. Bu manipülatif hadiselerin arkası dışarıyla da ilişkili. Bu manipülasyona sakın aldanmayın, bu süreç atlatıp geçilecek.

Ayrıca Bakınız.  Ramazan ne zaman bitiyor? Son oruç hangi gün tutulacak?

Hiç endişe etmeyin. Geçmişteki bu her iki kriz de küresel değil, Türkiye’nin kendi enerjiklerinin ürünü. Bugün ise Türkiye’nin kendisinden kaynaklanan bir durum kesinlikle söz konusu değil. Aynı biçimde 2008 küresel finans krizinden kaynaklanan bir karamsarlık havası ortalığı kapladığında ne demiştim, ‘bu kriz bizi teğet geçer’ demiştim.

Kat be kat telafi ettik

– Nitekim sonraki senelerda 2009’daki kaybımızı kat be kat telafi eden neticelerle yolumuza sürdük. Bugün de diyorum ki bu kriz bizim krizimiz değil. Bu yaşadıklarımız bize zorla yamanmak istenen, özel olarak üzerimize atılmaya çalışılan sahte bir dalgalanmanın ürünüdür. Şayet devletiyle, özel sektörüyle, finans sektörüyle, esnaf ve sanatkarıyla sağlam durursak bu dalgayı aşar yolumuza çok daha kuvvetli ve bi hayli hızlı devam ederiz.”

Fırsatçıya göz açtırılmayacak

– “Böyle dönemlerin en mühim hastalığı fırsatçılıktır. Bankalar kredi faizlerini aşırı biçimde yükselterek ve kredi musluklarını kısarak, reel sektör fiyat aralıklarını şişirerek yangının üstüne körükle giderlerse bundan herkes zararlı çıkar. Şimdi ben buradan sesleniyorum. İnanın bu sürede döviz bahanesiyle, dolarizasyonla sattıkları ürünle hiç alakası olmadığı halde 1’e 3, 1’e 5, 1’e 10 zam yapanlar iflah olmayacaklardır. Eğer ahilik müessesesi yaşasaydı herhalde bunları palaya vururlardı. Şu anda biz hukuk sistemini çok kararlı çalıştıracağız.”

Sağlam durursak her dalgayı aşarız

FAİZ HASSASİYETİM AYNI

– “İhracatımızdaki artış eğilimi, turizmdeki olumlu gelişmeler, fiyatlardaki nispi düşüşle belirli sektörlerin cazip hale gelmesi üretimi ve istihdamı destekleyen olumlu hususlar. Attığımız adımların tesirini görmeye başladıkça reel sektöre çok daha kuvvetli destek verme olanağı elde edeceğiz.

Bu noktada özellikle faiz hususundaki hassasiyetim aynıdır, değişen bir şey yoktur. Merkez Bankası bağımsız, bundan dolayı o kendi kararını kendisi alır o ayrı. Bunun dışında özel sektöre ait bankalar var. Bu bankalar neye göre hareket ediyor, Merkez Bankası’nın açıkladığı karara bakıyor. Onlar da bu karara göre bakıyorsunuz ta 50’lelere varan şu anda faiz uygulaması var.

Ayrıca Bakınız.  Allah'ın Methettiği Kullar

Sebep ve netice

Yüzde 50’lere varan faiz oranı olduğu zaman içinizde öyle yüzde 50 karlılıkla çalışan, kazanan var mı? Bu fakat esrar eroin tüccarlarında olur. Bu gerçek ortada, bu gerçek ortada olduğuna göre faiz adı verilen bu sömürü aracını kullanmaya asla aracı olamayız, vesile olamayız.”

– Kur, faiz, ve enflasyon dalgalanması istikrara kavuştukça finans kesimi daha cesur hareket etmeye ekranlara gelecektır.

Şunu unutmayın, faiz ve enflasyon bir neden – netice ilişkisi olarak masaya yatırdığınız zaman faiz nedentir, enflasyon neticedir. Ama yok, ‘enflasyon nedentir, faiz neticedir’ diyorsan bu işi bilmiyorsun arkadaş. Zira faizin oranını sen tespit edersin ama enflasyon o akışta kendiliğinden meydana gelir. Merkez Bankası her zaman enflasyon tahminlerini açıklıyor.

Bugüne kadar Merkez Bankası’nın açıkladığı enflasyon oranlarını tutturduğunu görmedim. 16 senedir işin içindeyiz ya arkadaş hâlâ akıllanmayacak mıyız ya? Faizi sen belirliyorsun ama enflasyonu sen belirlemiyorsun. Enflasyon senin attığın yanlış adımlar neticesinde ortaya çıkmakta. Bedeli kim ödüyor millet, karşımdaki esnaf.”

HER İŞ TL İLE FİYATLANSIN

– “Esnaflarımızın bir kısmını da yakında zamandan ilgilendiren döviz ile kira konusunu kökten çözüyoruz. İhracat ve ithalat gibi dışarı ile işi olmayan hiç kimsenin döviz ile yolu kesişmemelidir. Bu ülkenin içindeki her işin kendi paramızla fiyatlandırılması gerekir. Gereken düzenlemeyi yaptık uygulamayı başlatıyoruz.

Projeler için karar

– İsraf ekonomisine değil üretim ve verim ekonomisine geçiyoruz. Yatırımlar hususunda çok mühim ilke kararları aldık. Buna göre elimizdeki kaynakları önceliği bitmeye en yakın projelere vererek çalışmaların ilerleme durumuna göre kademe kademe kullanacağız. Yüzde 100’e yakın hangi yatırım varsa ilk kez onları bitirme yüzde 50’nin üzerindekileri ağır ağır bitirme. Ama ihalesi yapılmış ama halen doğru dürüst başlanmamış, oturup konuşur onlara başlamayız, onları bir kenara koyuyoruz. Zira şu andaki durum bunu gerektiriyor.”

Ayrıca Bakınız.  Saatlerin anlamı 2021

VARLIK FONU’NDA MAAŞ YOK

Bunun yanı sıra, Türkiye Varlık Fonu yönetim kurulu üyeleri, bünyesinde bulunmayı milli bir görev saydıkları kurumdan maaş almamayı kararlaştırdı. Türkiye Varlık Fonu, yapısı ve işleyişine ilişkin esaslarda yapılan değişikliğin ardından ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki toplantıya, başkan vekili olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile yönetim kurulu üyeleri Selim Arda Ermut, Hüseyin Aydın, Rifat Hisarcıklıoğlu, Erişah Arıcan, Fuat Tosyalı ve Zafer Sönmez katıldı.

Toplantıda, yönetim kurulu üyeleri, bünyesinde bulunmayı milli bir vazife gördükleri Türkiye Varlık Fonu’ndan maaş almamaya karar verdi. Fon ile reel sektör yatırımlarına ve stratejik öneme sahip şirketlere finansman sağlanarak kalkınmanın hızlandırılması, yüksek ve sürdürülebilir büyüme yakalanması ve ekonomik istikrarın önünün açılması amaçlanıyor.

TAM TASARRUF

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir başka mühim adımın kamuda tasarrufa gitmek olduğunu altını çizerek, “Cari harcamalar hususunda araçlardan binalara, personele kadar geniş bir tasarruf tedbirini hayata geçiriyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın