Bilgi Kervanı

Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!, Sureler ve ayetler bölümümüzde bu kez Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! başlığı altında bilgiler vermeye çalıştık, Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 17,75’ten yüzde 24’e çıkarttı.

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan bilgilendirmede, PPK’nın, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplandığı bildirildi.

Toplantıda, politika faizi 625 baz puan artışla yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltildi.

Duyuruda, son haftalarda açıklanan verilerin iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret ettiği altı çizildi.

Dış talebin gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlamanın hızlanmakta olduğu vurgulanan açıklamada, “Yakın gelecekte enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı yönünden mühim risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği göze çarpmaktadır. İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya sürdürmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek maksadıyla kuvvetli bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir.” ifadelerine yer verildi.

Duyuruda, Merkez Bankasının fiyat istikrarı temel amacı ışığında elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceği bildirildi.

Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği ifade edilen açıklamada, şunlar kayıt edildi:

“Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakında zamandan izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Ayrıca Bakınız.  Tasavvufi Terbiyenin İlk ve Son Dersleri

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. PPK toplantı özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”
[wpcc-iframe src=”https://www.milliyet.com.tr/video/embed/?vid=4715119&resizable=1&autostart=scroll&playsinline=true&v_utm_source=haber_detay” width=”580″ height=”326″ frameborder=”0″ scrolling=”no” allow=”autoplay; fullscreen” allowfullscreen=”” inline-video=”true”]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın