Bilgi Kervanı

Ramazan’dan sonra nasıl beslenmeliyiz?

Ramazan’dan sonra nasıl beslenmeliyiz?, Sureler ve ayetler bölümümüzde bu kez Ramazan’dan sonra nasıl beslenmeliyiz? başlığı altında bilgiler vermeye çalıştık, Ramazan’dan sonra nasıl beslenmeliyiz? ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Ramazan’dan sonra nasıl beslenmeliyiz?

Ramazan’da yavaşlayan metabolizma, bayramda tatlı tüketilmesi ve eski düzene dönülmesiyle birlikte ağırlık artışına davetiye çıkarabilir. Ramazan’ın bitmesiyle birlikte beslenme alışkanlıklarında yapılacak bazı değişikliklerle ağırlık artışı önlenebilir. Sağlıklı beslenmeye geçiş yaparken önemle üstünde durulması gereken 9 püf noktasına kulak verin.

Beyin Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Gizem Köse, Ramazan’da değişen beslenme düzeniyle metabolizmanın yavaşladığını, bunun da ağırlık artışını kolaylaştırdığını dile getirdi.

Ramazan Bayramı’nda günlük beslenme alışkanlıklarına bi hayli hızlı dönüş yapmanın ağırlık artışına yol açabileceğini söyleyen Köse, bu sürede yapılacak bazı değişikliklerle vücudun eski düzenine döneceğini kaydetti. Dr. Gizem Köse, “Ramazan ayı boyunca hemen hemen 17 saatlik açlık ardından kimi zaman ağır kimi zaman hafif öğünler tüketildi ve sonuç olarak metabolik denge değişti. Bu açlık öncesinde gece saatinde öğün tüketince metabolizma yavaşladı.

Bu yavaş metabolizma ile bayramda günlük beslenme alışkanlıklarına bi hayli hızlı bir dönüş yapılırsa ağırlık artışı kaçınılmaz olacaktır. Oruç tutanlar Ramazan Bayramını hafif bir normale geçiş aşamasına dönüştürebilir. Ramazan’da dinlendirilen vücut için çiçeği burnunda bir başlangıç yapılabilir” diye konuştu.

Bu önerilere kulak verin

Dr. Gizem Köse, sağlıklı beslenme için 9 öneride bulundu. İşte o öneriler:

Pideyle vedalaşın: Bayram sabahı yapılan kahvaltılar hep keyiflidir. Lakin Ramazan boyunca tüketilen pideye veda zamanı geldi. Çok beğenerek tükettiğimiz pide yerine artık tahıllı ekmek tercih edilmeli. Tahıllı ekmek kan şekerinin dengelenmesine ve sindirim poblemleri yaşanmasını önler. Kahvaltıda yumurta ve peynirin bunun yanında salatalık, domates ve yeşillikler bol miktarda tüketilmeli.

Ayrıca Bakınız.  Bayramda oruca alışan vücudun dengesini bozmamaya dikkat!

Şeker ve tatlı yerine kuru meyve ikram edin: Bayram ziyaretlerinin geleneksel ikramları olan şeker, çikolata ve tatlı ile fazladan şeker ve kalori yüklemesi yapılır. Bu da ağırlık kazanımı manasına gelmektedir. Bayramda Eğer ki siz misafir ağırlıyorsanız hafif atlatmak için misafirlerinizin sağlığını da düşünerek şekerlemeler yerine kâselerin içini kuru meyveler ve kuruyemişlerle süsleyebilirsiniz. Artık kuru meyve çeşitleri şerbetli tatlılardan daha zengin! Ananas, muz, çilek, elma vb birden çok meyveyi karıştırıp geleneklerimizi de bozmadan ikramlarda bulunabilirsiniz. Evet, adı üzerinde şeker bayramı ama meyve de kendine göre bir şeker içeriyor. Eğer ki olmaz diyorsanız iki kâse olsun, biri şeker bir diğeride meyve olsun”

Ziyaretlerde porsiyonları küçültün:Bayram ziyaretlerinin olmazsa olmazı ikramlardır. Burada da dikkatli olmak gerekiyor. Ev sahibinin kırılmaması için ikramlar tadımlık olarak tüketilebilir. Lakin birden fazla ziyaretiniz olacaksa tükettiğiniz şekerlemelere dikkat etmenizde yarar var.

Su tüketimini artırın: Ramazan’da sıvı tüketimi 1 litreye kadar düşebiliyor. Ramazan’ın bitmesiyle birlikte su tüketimi artırılmalı. Özellikle bayram ziyaretlerinde yenilen her ikramlıktan sonra 2 bardak su içilmeli. Böylelikle hem daha az tüketmiş hem de sıvı alımı düzene girer ve metabolizma tekrar hızlanır.

Yeşil sebze tüketin: Bayram boyunca ana öğünlere yeşil sebzelerden ilave edilmelidir. Bu özellikle bağırsak hareketlerini düzenlemeye ve metabolizmayı hızlandırmaya yardım eder.

Akşam yemekleri erken yenmeli: Akşam yemekleri Ramazan’da olduğu gibi geç saatte değil, uyku saatinden 4-5 saat önce yenilmeli.

Pilav ve makarnaya dikkat: Bayramda kurubaklagil ve et tüketimi artmaktadır. Bakliyat faydalı olsa da yanlarında pişirilen tereyağlı pilav ve makarnalar ağırlık artışı yönünden tehlike yaratabilir.

Salatada yağ miktarı mühim: Bayram sofralarında yararlı diye bolca tüketilen salatalara dikkat ekmek gerekiyor. Salatalara ve yemeklerde kullanılacak yağ miktarı göz kararı değil, ölçerek konulmalı. Yağın bol kalori içerdiği unutulmamalı.

Ayrıca Bakınız.  Ayetel Kürsi'de Geçen Allah'ın İsimleri (Sıfatları) Ve Anlamları Nelerdir?

Akşam mutlaka yürüyün: Akşamları yürüyüş yapmaya çalışılmalı. Yemeklerden sonra sdüşüşe yardımcı olarak ağırlığınızı korumada da etkili olacaktır. Asansör yerine merdiven kullanılması, kısa mesafelerde araç kullanılmaması ağırlık yönetiminde avantaj sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın