Faydalı Dualar

Hatim Nasıl Yapılır? Hatim Etmenin, Hatim İndirmenin Faziletleri Nelerdir?

Hatim Nasıl Yapılır? Hatim Etmenin, Hatim İndirmenin Faziletleri Nelerdir?, Sureler ve ayetler bölümümüzde bu kez Hatim Nasıl Yapılır? Hatim Etmenin, Hatim İndirmenin Faziletleri Nelerdir? başlığı altında bilgiler vermeye çalıştık, Hatim Nasıl Yapılır? Hatim Etmenin, Hatim İndirmenin Faziletleri Nelerdir? ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Hatim Nasıl Yapılır? Hatim Etmenin, Hatim İndirmenin Faziletleri Nelerdir?

Hatim Kur’an-ı baştan sona okumaya denilmektedir. Kur’an da bulunan tüm ayetlerin yüzden veya ezberden okunmasına kısaca denilmektedir.

Hatim Nasıl Yapılır?

Hatim yapmak için Kur’an-ı Kerim’i baştan sona kadar okumanız yeterli olacaktır. Allah katında yapılan en makbul olan ibadetlerden bir tanesi hatim olarak bilinmektedir. Hatmi dilerseniz tek başınıza dilerseniz de cüzleri ayırarak da birden fazla kişi uygulayabilirsiniz. Hatim yaptıktan sonra mutlaka hatim duası da yapmak gerekir. İster ezbere isteğe göre de düz bir biçimde okuyarak Kur’an-ı Kerim’i hatmedebilirsiniz. 

Hatim yaptıktan sonra hatim duası da yapılıyor. Bunun için iki farklı biçimde yapmanız olabilecekdür. Hatim duasında herhangi bir biçimde değişiklik olmasının bir önemi de yoktur. Hatim duasını mutlaka Arapça orijinal bir biçimde okumak gerekir. Dilerseniz hatim duasını yaptıktan sonra da istihare duası da okuyabilirsiniz.

Hatim Etmenin, Hatim İndirmenin Faziletleri Nelerdir?

Hatim etmenin Allah katında değeri bi hayli büyüktür. Allah katında ki en makbul ibadetlerden bir tanesi olarak hatim etmek görülür. Hatim eden bir insana öteki dünya çapında cennetten bir ağaç verileceği hadislerle açıklanmıştır. Aynı zamanda hatim yapan bir kişi hem dünyası için hem de ahireti için etmiş olduğu duaları kabul etmektedir. Hadislerden aktarılan bilgilere göre Hatim okuyan bir birinin istediği dileği kabul edilir. Hatim indiren bir insana altmış bin tane melek de şahit olur. Büyük sevabı olduğu hadislerde ve ayetlerde açıklanmıştır.

Ayrıca Bakınız.  Taha Suresi Kuran-I Kerim'de Kaçıncı Sayfada Ve Hangi Cüzdedir?

Hatim etmenin bir diğer fazileti ise cihad kavramıdır. Hadislere göre hatim yapmış bir kişi Allah yolunda cihat yapmış gibi sevap kazanmaktadır. Hatim yapan bir kişi şeytanı rezil etmiş olur. Hem cihad sevabına hem de hatim sevabına birden kavuşur. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın