Faydalı Dualar

Kalpten dua nasıl yapılır? En Etkili Dua örnekleri

Kalpten dua nasıl yapılır? En Etkili Dua örnekleri, faydalı bir dua ile yine sizlerin karşısındayız. Kalpten dua nasıl yapılır?, En Etkili Dua nasıl yapılır?, Allah’a edilecek en güzel dualar nasıl olmalıdır? tüm bu sorularınıza bu yazımızda yanıt vermeye çalıştık. Eğer sizde Kalpten dua nasıl yapılır?  öğrenmek istiyorsanız yazımızı mutlaka sonuna kadar okumalısınız. Rabbim dualarınızı kabul etsin şimdiden..

Kalpten dua nasıl yapılır? En Etkili Dua örnekleri

İbadetin özü olan dua, edep ve adaba uygun bir biçimde gerçekleştirilmelidir. Kul ile Allah’ın içindeki bağı kuvvetlendiren dua ibadetini Peygamber Efendimiz (SAV)’in nasıl yaptığını ve dua etmenin inceliklerini siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. En güzel dua nasıl edilir, Dua etmenin incelikleri ve adabı! Peygamberimiz nasıl dua ederdi, duanın kabul olması için ne yapılmalı? Duada ısrarcı olmak doğru mu?

Kulun tüm benliğiyle Allah’a yönelmesi ve içten bir biçimde gerek maddi gerek manevi isteklerini yalnızca O’ndan bekleyerek iletmesi, kul ile Allah (c.c)’un içindeki bağın güçlenmesini sağlar. Peygamber Efendimiz (SAV)’in, gündelik yaşantısı içinde zaman aralığı fark etmeksizin çeşitli durumları vesile kılarak sürekli olarak dua ettiği bilinmektedir. Dini inancımız ışığında usulüne uygun bir biçimde edilmesi gereken dua şeklinin örneğini bizlere bizzat görülmektediran Peygamber Efendimiz (SAV), dua ederken içten duygularla, kararlı ve azimli bir biçimde dua edilmesi gerektiğini vurgulamıştır.

dua nasıl yapılmalı

DUA’NIN ADABI NASILDIR? DUA ETMENİN İNCELİKLERİ VE EDEBİ…

Allah (c.c)’un kudretini ve kulları üzerindeki hakkını düşünüp ona göre edebli bir biçimde dua etmek gerekir. Dua’ya başlamadan önce Allah’ı övmek ve ona şükretmek, kalpteki gafleti yok ederek Allah’a yönelmeyi sağlar. Peygamber Efendimiz (SAV), mescitte namaz kılan bir birinin hemen duaya başlaması üzerine şöyle demiştir: ”Ey namaz kılan acele ettin, namaz kılıp oturduğun vakit Allah’a layık olduğu biçimde hamd et, sonra bana salat ve selam et, sonra da yapacağın duayı yap.” (Tirmizi, Daavat, 65)

3 KERE TEKRAR EDİN…

”Peygamber Efendimiz (SAV), dua ettiği zaman üç kere tekrar eder, Allah’tan bir şey istediği zaman üç kere isterdi.” (Müslim, Cihad ve Siyer, 107)

duanın faziletleri

DUA NASIL EDİLMELİ? SÜNNETE UYGUN TAVSİYELER…

  • – Şart olmasa da abdestli bir biçimde dua etmek daha iyidir.
  • – Dua ederken vücudun kıbleye dönük olması daha faziletlidir.
  • Ashab-ı Kiram, Peygamber Efendimiz (SAV)’in kıbleye dönerek, dua ettiğini görmüştür. (Müslim, Cihad, 58/1763)
  • – Dua ederken eller açık bir biçimde omuz hizasına kaldırılabilir.
  • – ”Dua’dan sonra elini yüzüne sürmek sünnettir.” HADİS-İ ŞERİF (Buhari, Daavat, 23; Tirmizi, Daavat,11)
  • – Kısık sesle ve ağlaya ağlaya yalvarırcasına içten dua etmek en güzelidir.
  • – Korku ve ümit arası duygularla dua edilmelidir.
Ayrıca Bakınız.  Mülk Suresi Kuran-I Kerim'de Kaçıncı Sayfada Ve Hangi Cüzdedir?

duanın kabul olması için ne yapılmalı

DUANIN KABUL OLMASI İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Dua eden birinin acele etmemesi gerekir. Dolayısıyla birkaç kere dua edip sonuç göremeyen kimsenin dua etmeyi bırakmaması gerekir. Duanın kabul yer alacağı hissi içinde olmalı ve Allah (c.c)’dan umut kesmemelidir. Haram meseleler için dua edilmemesi gerekmektedir. Kendisini günaha bulaştıracak işlere girmek için dua istenmemelidir. Sadece dil ile değil bunun yanı sıra da kalpten istenmelidir. Duanın kabul olmasının en mühim şartından bir diğeri olan de helal yiyip içerek eve helal para getirmekle olur.

Ebu Hureyre r.a rivayetine göre Efendimiz (SAV), toplum içinde birçoğumuzun düştüğü hataya şu biçimde açıklık getirmiştir:

”Sizden birisi (duası için) acele etmeyip:‘Dua ettim, fakat duam kabul olunmadı’ demediği sürece duası kabul olur.”’ Buhari, Deavat 22; Müslim, Zikr 90 (2735)

DUANIN KABUL EDİLMESİNİ SAĞLAYAN 5 KELİME…

“Bismillahirrahmanirrahim. Lâ ilâhe illallâhu vallâhü ekber, lâ ilâhe ilâllahu vahdehû lâ şerike leh, lehül mülkü ve lehülhamdü ve hüve alâ külli şey’in kadir, lâ ilâhe illâllahu ve lâ havle velâ kuvvete illâ billâh.”

Anlamı: ”Allah’tan başka ilâh yoktur ve Allah en yücedir.Allah’dan başka ilâh yoktur. O, bir tektir ve eşi benzeri de yoktur. Mülk O’nundur. Hamd O’na aittir. O her şeye kadirdir. Allah’dan başka ilâh yoktur. Güç ve kuvvet ,kudret her şey O’na aittir. O’nun gücünün üzerinde bir güç yoktur. Kuvvet yalnız Allah’dır.” (Taberâni- el- Avsat)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın