Bilgi Kervanı

Hatim Nasıl İndirilir? Hatim İndirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Hatim Nasıl İndirilir? Hatim İndirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?, Sureler ve ayetler bölümümüzde bu kez Hatim Nasıl İndirilir? Hatim İndirmek İçin Ne Yapmak Gerekir? başlığı altında bilgiler vermeye çalıştık, Hatim Nasıl İndirilir? Hatim İndirmek İçin Ne Yapmak Gerekir? ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Hatim Nasıl İndirilir? Hatim İndirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

 Hatim indirmeden önce uyulması gereken ve indirdikten sonrada okunacak dualar bulunmaktadır. Öncelikle hatim dualarını çok iyi bilmesi gerekmektedir.

 Hatim Nasıl İndirilir?

 Hatim Kur’an-ı Kerim’in baştan sona okunmasına denilmektedir. Hatim Arapçada Hatm veya Hıtam anlamıyla da adlandırılmaktadır. Hatim kelime anlamı itibari ile “Örtmek” manasına gelmektedir. Kur’an-ı Kerim’in baştan sona ezbere veya yüzünden okunmasına denilmektedir. Ramazan ayında da hatim indirilmektedir. Hatmi dilerseniz tek başınıza dilerseniz de birden fazla kişi ile birlikte indirebilirsiniz. Hatim dağıtılması olayı mevcuttur. Buna göre Kur’an-ı Kerim’in her bir cüzü değişik bireylere verilir. Böylelikle cüzleri okuduktan sonra hatim indirilmiş olunur. Özellikle toplu hatim tilaveti Ramazan ayında daha fazla yapılmaktadır.

 Hatim İndirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

 Hatim indirmek için ilk kez bir hatim duası okumak gerekir. Hatim duası okumadan önce de iyi bir niyet dilemek gerekir. Daha sonra hatim indirmek için Kur’an-ı Kerim’i biliyorsak ezbere, bilmiyorsak ise yüzünden goğrudan okuyabilir ve o biçimde hatim indirebilirsiniz. Hatim indirmek için toplu hatim tilavetlerine de katılabilirsiniz. Bunun için Ramazan aylarında toplu hatim tilavetleri olmaktadır. Toplu hatim tilavetlerine katılarak hatim indirmek olabilecekdür. Hatim indirmek Peygamber efendimizin sünnetinden biridir. Ramazan ayında hatim indirmenin fazileti bi hayli fazladır. 

 Ramazana ayında mukabelelere katılarak toplu bir biçimde Kur’an-ı Kerim dinleyebilir ve o biçimde de yine hatim indirmek olabilecek olmaktadır. 

Ayrıca Bakınız.  Ayetel Kürsi'nin Ana Konusu Ve Önemi Nedir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın