Bilgi Kervanı

Hac Nasıl Yapılır? Hac Vazifesinde Ziyaret Edilen Yerler Nelerdir?

Hac ibadeti her sene tertip edilen bir ibadettir. Müslümanlar Hac ibadeti ile birlikte Suudi Arabistan’a seyahat gerçekleştirirler. Hac ibadeti en sık yapılan ibadetlerden biridir. Hac ibadeti hicretten sonra tam 9 yıl sonra farz kılınmıştır.

Hac Nasıl Yapılır?

Hac ibadeti üç çeşittir. İfrad haccı, kıran haccı ve temettu haccı olarak üçe ayrılmaktadır. İfrad haccı en sık yapılan hac çeşidi içindedır. Bu hac çeşidinde umre yapılmaz. Hacı adayı ihrama girer ve hacca niyet etmiş olur. Hac vazifelerini yerine getirir ve kurban kesmek bu bireylere vacip sayılmaz.

Hac yapacak kişi ilk kez ihrama girer. İhrama girmeden önce ise vücudunu geniş bir şekilde bir biçimde temizler ve tamamen temiz olarak boy abdesti alır. Beden temizliği yapılan erkek hacı adayları iki kattan bir araya gelen ihram kıyafetlerini giyerler. Daha sonra ise hacı adayları ihramı tamamlayarak tavafa başlar Tavaf ile birlikte kabe etrafı tam anlamıyla 7 defa dönülür. Burada ki yapılan her bir dönüşe ise şavt denilmektedir.

Hac Vazifesinde Ziyaret Edilen Yerler Nelerdir?

Hac vazifesinde ziyaret edilen birden fazla yer mevcuttur. İlk olarak Mescid-i Haram ziyaret edilir. Buranın ardından ise en kutsal yerlerden olan Kabe-i Muazzaam ziyaret edilir. Burada gerekli olarak ibadetleri yerine getirdikten sonra Peygamber efendimizin dünyaya geldiğu eve gidilir. Buradan da ayrıldıktan sonra Cennet-ül Mualla mezarlığı ziyaret edilerek tam karşısında bulunan Hira dağına çıkılır. Hira dağından sonra da bir başka dağ olan Sevr dağı ziyaret edilir. Daha sonra gidilen durak ise Arafat’tır. Arafattan ayrıldıktan sonra da Müzdelife ziyaret edilir. Ardından Mina ve Mescid-i Cin ziyaret edilerek ziyaret tamamlanır.

Ayrıca Bakınız.  Peygamberimize Bildirilen Gerçekler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın