Bilgi Kervanı

Diyanet 2021 Fitre miktarını açıkladı! Fitre miktarı ne kadar, kime verilir?

Diyanet 2021 Fitre miktarını açıkladı! Fitre miktarı ne kadar, kime verilir?, Sureler ve ayetler bölümümüzde bu kez Diyanet 2021 Fitre miktarını açıkladı! Fitre miktarı ne kadar, kime verilir? başlığı altında bilgiler vermeye çalıştık, Diyanet 2021 Fitre miktarını açıkladı! Fitre miktarı ne kadar, kime verilir? ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Diyanet 2021 Fitre miktarını açıkladı! Fitre miktarı ne kadar, kime verilir?

2021 Fitre miktarı ne kadar sorusu vatandaşlar tarafıdnan araştırma konusu olmaya sürdürmekte. İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan mübarek Ramazan ayı içinde vatandaşların en fazla araştırılan soruları içinde Fitre miktarı geliyor. Peki 2021 Fitre miktarı ne kadar, Fitre kimlere ve ne zaman verilir?

DİYANET 2021 FİTRE MİKTARINI AÇIKLADI

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı aracılığıyla 2021 yılı fitre miktarı bilgisi verildi.

Din İşleri Yüksek Kurulu, Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yaptığı toplantı ardından aldığı kararla, 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarının 28 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

Din İşleri Yüksek Kurulu aracılığıyla karar ardından yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi:

“Din İşleri Yüksek Kurulumuzca, 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için Fitre miktarı 28 TL olarak belirlenmiştir.

Fitre miktarının belirlenmesinde, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günümüz şartlarında bir birinin günlük gıda gereksiniminin hemen hemensı esas alınmıştır.

Belirtilen meblağ, nakdî olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden aynî olarak da verilebilir.

Belirlenen bu miktar bunun yanı sıra, günlük fidye miktarıdır.

Bunun yanında her bir mükellef (fitre veren kişi) bir günlük kendi gıda harcamasına denk düşecek meblağı veya daha fazlasını fitre/fidye olarak da verebilir.”

Ayrıca Bakınız.  Hz. Mevlana'nın 8 Hikmetli Sözü

FİTRE KİMLERE VERİLİR?

Fıtır sadakası, birinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan veya dolaylı olarak yararlanmaması esastır. Zekât için de aynı kural geçerlidir. Bu nedenle bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve fürûuna veremez. (Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürûu ise; çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.) Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez.
Hanefilere göre aşağıda sayılanlara fitre verilmez:

a) Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara,

b) Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara,

c) Eşine,

d) Zengine yani aslî ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan insana,

e) Babası zengin olan ergen olmamış çocuğa (Merğinânî, el-Hidâye, II, 223-228).

Şâfiîlere ve Ebu Yusuf’a göre fitre, Müslüman olmayana da verilemez (Mâverdî, el-Hâvî, III, 387; X, 519; Merğinânî, el-Hidâye, II, 223).
Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar zengin değillerse kendilerine zekât, fitre ve fidye verilebilir (Zeylaî, Tebyîn, I, 301).

FİTRE NE ZAMAN VERİLİR?

Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bunun yanında, bayram günü yahut ardından da verilebilir. Lakin, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

Şâfiî mezhebinde ise; fitreyi, meşru bir mazeret bulunmadıkça bayramın birinci gününün gün batımından sonraya bırakmak haramdır. Fitreyi Ramazan’ın ilk günlerinde vermek de caizdir (Nevevî, el-Mecmû’, VI, 128).

Fitrenin hedefi, bir yoksulin içinde yaşadığı toplumun hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanması, böylece bayram sevincine iştirak etmesine katkıda bulunmaktır.

Ayrıca Bakınız.  Cennet ile Cehennemin Münâkaşası

Günümüzde fıtır sadakası miktarının belirlenmesinde, birinin bir günlük (iki öğün) normal gıda gereksinimini karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur. Kişi dinen zengin sayılanlara, usûlüne (anne, baba, dedeler ve nineler), fürûuna (çocuk ve torunlar) ve eşine fıtır sadakası veremez. Fitreler bir yoksule verilebileceği gibi, birkaç yoksule de dağıtılabilir. (Merğînânî, el-Hidâye, II, 224). Lakin bir insana verilen miktar bir fitreden az olmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın