Kuran-ı Kerim

Yunus Suresi 38. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Yunus Suresi 38. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Bu paylaşımımızda siz kıymetli okurlarımız için Kuran Meali ve Tefsiri ile alakalı bilgiler sunmaya çalıştık. Kuran Meali ve Tefsiri başlıklı konumuzu dikkatli okumanızı öneririz. Yazımızın detayın Kuran Meali ve Tefsiri ile alakalı geniş bir şekilde bilgilere sahip olacaksınız.

Yunus Suresi 38. ayeti ne anlatıyor? Yunus Suresi 38. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri…

Yunus Suresi 38. Ayetinin Arapçası:

اَمْ يَقُولُونَ افْتَرٰيهُۜ قُلْ فَأْتُوا بِسُورَةٍ مِثْلِه۪ وَادْعُوا مَنِ اسْتَطَعْتُمْ مِنْ دُونِ اللّٰهِ اِنْ كُنْتُمْ صَادِق۪ينَ

Yunus Suresi 38. Ayetinin Meali (Anlamı):

Yoksa “Onu Muhammed uyduruyor” mu diyorlar? De ki: “Madem öyle, eğer bu iddiânızda içten iseniz, haydi Kur’an’ın benzeri tek bir sûre getirin. Hatta Allah’tan başka yardıma çağırabileceğiniz kim varsa onları da çağırın!”

Yunus Suresi 38. Ayetinin Tefsiri:

Kur’ân-ı Kerîm, müşriklerin iddia ettikleri gibi Hz. Muhammed (s.a.s.)’in uydurduğu bir söz değil, Allah’ın kelâmıdır. Fesahat, belâğat ve i’câz yönünden zirvede olan böyle bir kelâm, fakat Allah’ın sözü olabilir.

Burada Kur’ân-ı Kerîm’in dört mühim vasfına dikkat çekilir:

  Kendinden önceki kitapları doğrulaması: Bu kitaplar Tevrat, İncil ve diğer semâvî kitaplardır. Kur’an, zamanla tahrife ve değişikliğe uğrayan bu kitapların kusurlarını tamamlayarak doğru olan asıllarını onaylamış ve bu hakikatleri muhteşem ve mükemel ifade kalıpları içinde yeniden insanlığa sunmuştur. Bunun yanında Kur’an, önceki kitaplarda olmayan fakat insanlığın gelişmesiyle birlikte ihtiyaç duyulan çiçeği burnunda hükümler de ihtiva etmektedir.

  Kitabı açıklaması: Buradaki “kitap”tan maksat, Allah’ın ümmet-i Muhammed için farz kıldığı şer’î hükümlerdir. Kur’an, yaşamın her sahasıyla alakalı olan bu hükümleri tafsilatlı bir biçimde açıklamaktadır.

  Kur’an’ın Allah’tan geldiğinde ve verdiği bilgilerin doğruluğunda hiçbir şüphenin bulunmaması.

  Âlemlerin Rabbi olan Allah aracılığıyla indirilmiş olması.

Kur’an işte böyle bir ilâhî kitaptır. Onun bir başkası aracılığıyla uydurulmuş olduğunu söyleyenleri susturmak üzere Allah Teâlâ’nın ileri devam ettiği delil gayet açıktır: “Eğer bu iddianızda doğru ve içtenyseniz, gücünüzün yettiği herkesi yardıma çağırarak, ne kadar imkânınız varsa hepsini tercih ederek Kur’an’ın, hepsine değil, yalnızca en ufak bir sûresine denk bir sûre meydana getirin!”

Lakin onlar bunu bile yapamamış; daha zahmetsiz ve kolay olan ilim ve delil yoluyla değil, son derece meşakkatli olan güç ve silah yoluyla Kur’an’a karşı çıkmışlardır.

Keşke onlar bu hususta daha akıllıca ve teenniyle hareket etselerdi tabi ki kendileri için daha hayırlı olurdu:

Yunus Suresi tefsiri için tıklayınız…

Ayrıca Bakınız.  En'âm Suresi 32. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

Yunus Suresi 38. ayetinin meal karşı karşıya geldirması ve diğer ayetler için tıklayınız…

Kaynak: https://www.islamveihsan.com/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın