Bilgi Kervanı

Kalbinde Hardal Tanesi Kadar Kibir Bulunan Hiçbir Kimse Cennete Giremez

Kalbinde Hardal Tanesi Kadar Kibir Bulunan Hiçbir Kimse Cennete Giremez

Bu paylaşımımızda siz kıymetli okurlarımız için Kalbinde Hardal Tanesi Kadar Kibir Bulunan Hiçbir Kimse Cennete Giremez ile alakalı bilgiler sunmaya çalıştık. Kalbinde Hardal Tanesi Kadar Kibir Bulunan Hiçbir Kimse Cennete Giremez başlıklı konumuzu dikkatli okumanızı öneririz. Yazımızın detayın Kalbinde Hardal Tanesi Kadar Kibir Bulunan Hiçbir Kimse Cennete Giremez ile alakalı geniş bir şekilde bilgilere sahip olacaksınız.

Kalbinde hardal tanesi kadar îmân olan hiçbir kimse, cehenneme girmez. Kalbinde hardal tanesi kadar kibir bulunan hiçbir kimse de cennete giremez.

Bir gün, Resûlullâh (sallâllâhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdular:

“Kalbinde hardal tanesi kadar îmân olan hiçbir kimse, cehenneme girmez. Kalbinde hardal tanesi kadar kibir bulunan hiçbir kimse de cennete giremez.”(Müslim, Îmân, 148-149)

Ebedî saâdet için kalpteki îmânın ne büyük bir cevher olduğunu, buna mukâbil insanın rûhunu zehirleyen kibrin de ne kadar vahim bir âhiret felâketi olduğunu vurgulayan bu nebevî beyân üzerine ashâbdan biri:

“−Yâ Rasûlallâh! İnsan elbisesinin, ayakkabısının güzel olmasını istemez mi?” deyince, Resûl-i Ekrem (sallâllâhu aleyhi ve sellem) şu karşılığı verdi:

“−Şüphesiz ki Allâh güzeldir; güzelliği sever. Kibir (ise nîmetleri kendinden bilerek) hakkı inkâr etmek ve insanları ufak görmektir.”(Müslim, Îmân, 147; Tirmizî, Birr, 61)

Yine Resûlullâh (sallâllâhu aleyhi ve sellem), katı kalpli, kaba, cimri kimselerle birlikte, kurularak yürüyen kibirli bireylerin da cehennem ehlinden olduğunu belirtmiş[1] ve:

“Elbisesini kibirle yerde sürüyen kimseye Allâh merhamet nazarıyla bakmaz.”(Müslim, Libâs, 42) buyurmuştur.

Kibir ve ucbun ne ağır bir cürüm olduğunu tebârüz ettiren diğer hadis-i şerîflerde de şöyle buyrulmuştur:

“Vaktiyle kendini beğenmiş bir adam, güzel elbisesini giymiş, saçını taramış, çalım satarak yürüyordu. Allâh Teâlâ, onu yerin dibine geçiriverdi. O şahıs kıyamete kadar debelenerek yerin dibini boylamaya sürecektir.”(Buhârî, Enbiyâ, 54; Müslim, Libâs, 49-50)

Ayrıca Bakınız.  Tebbet Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali

Dipnot:

[1] Buhârî, Eymân, 9; Müslim, Cennet, 46.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Ab-ı Hayat Katreleri, Erkam Yayınları

HESAPSIZ VE AZAPSIZ CENNETE GİRECEKLER

Hesapsız ve Azapsız Cennete Girecekler

Kaynak: https://www.islamveihsan.com/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın