İslam

İslam’da İpekli Elbise Giymek, Altın ve Gümüş Takmak Caiz mi?

İslam’da İpekli Elbise Giymek, Altın ve Gümüş Takmak Caiz mi?

Bu paylaşımımızda siz kıymetli okurlarımız için İslam’da İpekli Elbise Giymek, Altın ve Gümüş Takmak Caiz mi? ile alakalı bilgiler sunmaya çalıştık. İslam’da İpekli Elbise Giymek, Altın ve Gümüş Takmak Caiz mi? başlıklı konumuzu dikkatli okumanızı öneririz. Yazımızın detayın İslam’da İpekli Elbise Giymek, Altın ve Gümüş Takmak Caiz mi? ile alakalı geniş bir şekilde bilgilere sahip olacaksınız.

Altın, gümüş ve ipekli giysi kullanımı için bir sınırlama var mıdır? İslam’a göre erkek ve kadınların ipekli elbise giymesi, altın ve gümüş takması caiz midir?

İnsanın tarih boyunca altın, gümüş, ipek, inci gibi kıymetli maden ve eşyaya düşkünlüğü bilindiği için Kur’an’da Cennet yaşamının tasvirinde bu öğelere çok fazla yer verilir.[1] Hz. Peygamber’in hadislerinde her devrin yaygın süs eşyası olan altın, gümüş ve ipekli elbise giyme ile alakalı bazı sınırlamalar getirilmiştir. Kadınların yaratılıştan süslenmeye olan ihtiyaç ve eğilimlerinin fazla olması yüzünden onlara bu hususta daha toleranslı davranılmıştır. Kadınların israf ve gösterişe kaçmamaları, bunları cinsel tahrik aracı yapmamaları kaydıyla, altın ve gümüşü süs eşyası olarak kullanabilecekleri, ipekli giysiler giyebilecekleri açıklanmıştır. Lakin bunların mutfak eşyası olarak kullanımına sınırlama getirilmiştir. Bu üç maddenin erkekler aracılığıyla kullanılması ise kural olarak yasaklanmıştır.

İPEK, ALTIN VE GÜMÜŞ İLE İLE İLGİLİ HADİSLER

Konuyla alakalı sınırlama bildiren hadislerden bazıları şunlardan oluşmaktadır: “Altın ve ipek ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helâldir.” [2]Altın ve gümüş kaplardan bir şey içmeyiniz ve bu ikisinden yapılan tabaklarda bir şey yemeyiniz. Çünkü bu tabaklar dünya çapında müşrikler için, âhirette ise sizin içindir.” [3]“Hz. Peygamber altın yüzük kullanmayı yasakladı.” [4] Hz. Peygamber önceleri altın yüzük takıyordu. İnsanların da altın yüzük edindiklerini görünce altın yüzüğü atmış ve bunu artık hiç takmayacağını söylemişti. İnsanlar da bunun üzerine yüzüklerini çıkarıp atmışlardı.[5] Allah’ın Rasûlü bundan sonra gümüş yüzük edinmiştir.[6]

Ayrıca Bakınız.  Zekatın Tanımı ve Delilleri

PEYGAMBERİMİZİN YASAKLADIĞI ŞEYLER

Berâ İbn Âzib (r.a) şöyle demiştir: “Hz. Peygamber bize yedi şeyi emretti, yedi şeyi de yasakladı. Bize altın yüzük kullanmayı, gümüş kaptan içmeyi, eyerlerin üzerine konan ipek örtü (meyâsir) kullanmayı, ipekle nakışlanmış kumaş (kassî) kullanmayı, ipek (harîr), kalın ipekli kumaş (istebrak) ve erişi ve argacı (çözgü ve atkısı) ipek olan kumaş (dîbâc) giyinmeyi yasakladı.” [7]

Bu üç maddenin ve benzeri süs eşyasının üretilmesi ve ticaretinin yapılması ise caiz görülmüştür.[8] Çünkü bunların kullanıldığı meşru alanlar bulunduğu gibi, savaş şartları içinde yahut sağlık nedenleriyle ipekli giyme erkekler için de caiz görülmüştür.[9] Çoğunluk fakihler, ipekli kumaşın yalnız giysi için değil yorgan, döşek, minder, halı gibi eşya ile ilgili da erkekler için giyinme hükmünde olduğunu söylemişlerdir. Lakin Ebû Hanîfe ve bazı Mâlikî fakihlere göre, hadislerdeki yasaklama yalnız giyim eşyası ile sınırlı olup, ipekli kumaşın giyim dışı kullanımı caizdir.

Dipnotlar:

[1] bk. Kehf, 18/31; Hac, 22/23; Fâtır, 35/33; İnsan, 76/12, 31. [2] Buhârî, Libâs, 30; Ebû Dâvud, Hâtem, 3; Tirmizî, Libâs, 1. [3] Müslim, Libâs, 1. [4] Buhârî, Libâs, 45. [5] Buhârî, Libâs, 46. [6] Buhârî, Libâs, 45. [7] Buhârî, Libâs, 45; Müslim, Libâs, 1. [8] Buhârî, Libâs, 25. 30. [9] Buhârî, Libâs, 29.

Kaynak: Prof. Dr. Hamdi Döndüren, Delilleriyle İslam İlmihali, Erkam Yayınları

İSLAM’DA HELAL VE HARAMLAR

İslam’da Helal ve Haramlar

ALTIN ERKEKLERE NEDEN HARAMDIR?

İslam’da Helal ve Haramlar

İPEK GİYMEK ERKEGE NEDEN HARAMDIR?

İslam’da Helal ve Haramlar

ALTIN VE GÜMÜŞ KAP (EŞYA) KULLANMAK CAİZ Mİ?

İslam’da Helal ve Haramlar

Kaynak: https://www.islamveihsan.com/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın