Bilgi Kervanı

İlahi Aşkın Lezzetine Nasıl Varılır?

İlahi Aşkın Lezzetine Nasıl Varılır?

Bu paylaşımımızda siz kıymetli okurlarımız için İlahi Aşkın Lezzetine Nasıl Varılır? ile alakalı bilgiler sunmaya çalıştık. İlahi Aşkın Lezzetine Nasıl Varılır? başlıklı konumuzu dikkatli okumanızı öneririz. Yazımızın detayın İlahi Aşkın Lezzetine Nasıl Varılır? ile alakalı geniş bir şekilde bilgilere sahip olacaksınız.

İlahi aşk ve muhabbetin lezzeti nasıl alınır? İlahi aşka ulaşmak için ne yapmalı?

Mevlânâ Hazretleri Mesnevî’de der ki:

Cesedi yakmadan, ilâhî aşk ve muhabbet lezzetlerine vâsıl olmak olabilecek değildir.” (c.1, 22)

Yukarıdaki beyit bundan dolayı açıkladığimiz gibi kul, yaratıcısına muhabbetle yöneldiği ve bu muhabbet aşk derecesine yükseltilebildiği takdirde, fânî varlık ve ona bağlı bütün imkânlar gözden düşer, özenini kaybeder. Ortada “ben” ve “sen” kalmaz. Benlik gider, fânî varlık Allâh’a ait senlikle ihyâ olur.

Bu gerçeği tersinden ifade etmek istersek, kalbi, dünya ve onun nimetlerinden ve bunlara ait muhabbetten kurtarmadıkça, dünyamızda ilâhî aşkın şimşeği asla çakmaz; ilâhî lütuflar perdelenir. Muhabbetullâh, kalbi dünya muhabbetinden temizlemedikçe tam anlamıyla gerçekleşmez.

Mevlânâ Hazretleri buyurmuşlardır ki:

“Rüzgar ve topraktan korkan damla gibi olma! Zîrâ bu ikisi, damlacığı helâk eder: Rüzgar onu kurutur, toprak da emer! Lakin o damla denize sıçrayabilse, güneşin hararetinden de kurtulur, rüzgârdan ve topraktan da… O damlanın görünen varlığı denizde yok olur, ama zâtı ve hakîkati, da­imî bir biçimde o denizin bir cüz’ü olarak kalır!

Fânî bir varlık, kendisini bakî bir varlığa teslim edince, o da bakî ve ölümsüz olur! Ey varlık âlemine nisbetle bir damla mesabesinde olan kişi!… Kendine gel de, pişman olmadan gerçek saadete nâil olabilmek için varlığını Hakk’a ver! Ver de; bir damlacık canına karşılık denize kavuş, o uçsuz bucaksız deniz ol! Kendine gel; varlığını bu yüceliğe fedâ et, denizin avucuna gir de nefsin dehlizlerinde telef olmaktan kurtul!”

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Ab-ı Hayat Katreleri, Erkam Yayınları

Ayrıca Bakınız.  En Uzun Süre Yaşayan Peygamber Kimdir Ve Kaç Yıl Yaşamıştır?

İLAHİ AŞKA NASIL ULAŞILIR?

İlahi Aşka Nasıl Ulaşılır?

İLÂHÎ AŞKA GİDEN YOL

İlahi Aşka Nasıl Ulaşılır?

Kaynak: https://www.islamveihsan.com/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın