Bilgi Kervanı

En-El Hak Ne Demek, Ne Anlama Gelir? En-El Hak Sözü Kimindir?

En-El Hak Ne Demek, Ne Anlama Gelir? En-El Hak Sözü Kimindir?, Sureler ve ayetler bölümümüzde bu kez En-El Hak Ne Demek, Ne Anlama Gelir? En-El Hak Sözü Kimindir? başlığı altında bilgiler vermeye çalıştık, En-El Hak Ne Demek, Ne Anlama Gelir? En-El Hak Sözü Kimindir? ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

En-El Hak Ne Demek, Ne Anlama Gelir? En-El Hak Sözü Kimindir?

En-el Hak sözü ile alakalı olarak bilgiye erişmek isteyen bireylerin yararlandığı en mühim kaynaklardan birini internet olmaktadır. 

En-el Hak Ne Demek, Ne Anlama Gelir?

Ene’l-Hakk , Arapça “Ben Hakk’ım”, “Hak’tan gayrı değilim.” manasına gelen bir sözdür. Arapça “Hakk” sözcüğü gerçek ve doğru anlamlarını ifade eder. Bunun bununla birlikte İslamda Allah’ın isimlerinden biri olmaktadır. Buna göre Ene’l-Hakk sözü birinin Allah ile birleşerek-bütünleştiği, Allah’ın kişide vücut bulduğu yahut birinin varlığının Allah’ın varlığı içinde eriyip yok olduğu (Hulul) başka bir tabiri ile Allah’ın varlığının birinin vücudunda yüz bulması anlamlarını ifade eder.

En-el Hak Sözü Kimindir?

Ene’l-Hakk sözünü ilk kez söyleyen kişi Hallâc-ı Mansûr olmuştur. Tevhid akidesine aykırı bulunan bu sözü söylemiş olması Hallâc-ı Mansûr’un idam edilmesine neden olmuştur. 

Ayrıca Bakınız.  İsra Suresi Kuran-I Kerim'de Kaçıncı Sayfada Ve Hangi Cüzdedir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın