Bilgi Kervanı

Ashab-I Suffe Nedir, Kime Denir? Ashab-I Suffa Ne Anlama Gelir?

Ashab-I Suffe Nedir, Kime Denir? Ashab-I Suffa Ne Anlama Gelir?, Sureler ve ayetler bölümümüzde bu kez Ashab-I Suffe Nedir, Kime Denir? Ashab-I Suffa Ne Anlama Gelir? başlığı altında bilgiler vermeye çalıştık, Ashab-I Suffe Nedir, Kime Denir? Ashab-I Suffa Ne Anlama Gelir? ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Ashab-I Suffe Nedir, Kime Denir? Ashab-I Suffa Ne Anlama Gelir?

Siyer ile ilgilenen bireyler mutlaka Ashab-ı Suffa sözcükleriyle karşılaşır. Ashab-ı Suffanın anlamının öğrenilmesi İslam Dininin ruhunun bilinmesi yönünden da mühimdir.

Ashab-ı Suffe Nedir, Kime Denir?

Hz. Muhammet zamanında Mescid-i Nebevinin hemen yanına üstü hurma dallarından yapılan gölgelikle örtülü bir alan oluşturulmuştur. Çardak benzeri bu alanda bir evi ve ailesi olmayan Müslümanlar kalırdı. 

Burada kalan sahabenin ihtiyaçları Hz. Muhammet aracılığıyla karşılanırdı. Ayrıca maddi durumu iyi olan Müslümanların Ashab-ı Suffaya yardımcı olması istenirdi. Buradaki Ashab-ı Suffanın sayısı zamana göre değişiklik göstermiş, azalıp çoğaldığı olmuştur. 

Ashab-ı Suffa Ne Anlama Gelir?

Suffa kelimesi gölgelik manasına gelmektedir. Ashab-ı Suffa sözcüklerinin manası buradan gelir. Ashab-ı suffa terkibi Türkçeye “Gölgelikte kalan sahabeler” olarak çevrilebilir. 

Ayrıca Bakınız.  Hurmanın saymakla bitmeyen faydaları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın