İslam

Bir Oruçluyu İftar Ettirmenin Sevabı

Bir Oruçluyu İftar Ettirmenin Sevabı

Bu paylaşımımızda siz kıymetli okurlarımız için Oruç ile alakalı bilgiler sunmaya çalıştık. Oruç başlıklı konumuzu dikkatli okumanızı öneririz. Yazımızın detayın Oruç ile alakalı geniş bir şekilde bilgilere sahip olacaksınız.

Oruçluya iftar vermenin sevabı nedir?

Zeyd İbni Hâlid el-Cühenî’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Nebî (s.a.s.) şöyle buyurdu:

“Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, oruçlu kadar sevap kazanır. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez.” (Tirmizî, Savm 82)

Hadis-i Şerifte farz yahut nâfile oruç tutan bir kimseyi iftar ettiren insanın, o oruçlu kişi kadar sevap kazanacağı müjdelenmektedir. Ayrıca bunun, oruçlunun sevabına ortak olmak manasına gelmediği, oruçlunun sevabından hiçbir şeyin noksanlaşmayacağı da ifade edilmektedir.

Bunun yanı sıra iftar ettirmek  deyince mutlaka oruçluyu iyice doyurmak da anlaşılmamalıdır.

Nitekim -İbni Huzeyme’nin Sahih’indeki (III, 192 – 193) bir başka rivayetten öğrendiğimize göre- sahâbîler, herkesin bir oruçluyu doyuracak kadar imkân bulamayacağını Hz. Peygamber’e (s.a.s.) arzetmişler, bunun üzerine Efendimiz (s.a.s.), “Allah Teâlâ, bu sevabı, oruçluyu bir hurma yahut bir yudum su yahut bir içim süt ile  iftar ettirene de verir” buyurmuştur. O halde sırf bir oruçluyu iftar ettirmek niyetiyle  ve elde ne varsa onunla iftar ettirmek, oruçlu kadar  sevap kazanmak için yeterli olmaktadır. Bu işte lükse, israfa ve hele gösterişe ve reklama kaçmanın hiçbir anlamı yoktur. Öylesi davranışların vebalinden korkulur.

Kaynak: Riyazüs Salihîn, Erkam Yayınları

İFTAR DUASI

İftar Duası

İFTAR NEDİR? İFTARLA İLGİLİ HADİSLER

İftar Duası

ORUÇ NEDİR? ORUCUN FAYDALARI NELERDİR?

İftar Duası

Kaynak: https://www.islamveihsan.com/

Ayrıca Bakınız.  Namazda Niyetin Hükmü

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın