İslam

Alkolsüz Bira Haram mı?

Alkolsüz Bira Haram mı?

Bu paylaşımımızda siz kıymetli okurlarımız için Alkolsüz Bira Haram mı? ile alakalı bilgiler sunmaya çalıştık. Alkolsüz Bira Haram mı? başlıklı konumuzu dikkatli okumanızı öneririz. Yazımızın detayın Alkolsüz Bira Haram mı? ile alakalı geniş bir şekilde bilgilere sahip olacaksınız.

İslam’da alkolsüz bira içmenin hükmü nedir? Alkolsüz biraz içmek günah mıdır? Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım yanıtlıyor.

ALKOLSÜZ BİRA İÇMEK CAİZ MİDİR?

İslam’da alkollü içkilerin tüketilmesi haram kılınmış (Mâide, 3/90), sarhoşluk veren her şeyin miktarına bakılmaksızın haram olduğu ifade edilmiştir. (Müslim, Eşribe, 74; Ebu Davud, Eşribe, 5)

Alkolsüz bira, üretim aşamasında normal bira ile aynı işlemlere tabi tutulmakta; son seviyede içindeki alkol değişik metotlarla uzaklaştırılmakta ve belli düzeyye indirilmektedir. Lakin bu noktada az da olsa içinde alkol bulunduğu ifade edilmektedir.

Diğer yandan dinimizce yasaklanan şeylerin yapılması haram olduğu gibi bunların yapılmasına zemin hazırlamak, yardımcı olmak, özendirmek vb. biçimde katkı sunmak da caiz değildir.

Buna göre, dinen necis sayılması, haram olan şeyleri özendirmesi, içki üretimine ve tüketimine destek olması sebebiyle “Alkolsüz” olarak isimlendirilse dahi bira tüketimi caiz değildir.

Kaynak: Diyanet

ALKOLSÜZ BİRA İÇMEK CAİZ MİDİR?

Alkolsüz Bira İçmek Caiz midir?

İÇKİ İÇMEK NEDEN HARAM?

Alkolsüz Bira İçmek Caiz midir?

Kaynak: https://www.islamveihsan.com/

Ayrıca Bakınız.  Oruç Nedir? Orucun Faydaları Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın