Bilgi Kervanı

Oruç kimlere farz değildir? – Pendik İlçe Müftüsü Musa Bilgiç anlatıyor

Oruç kimlere farz değildir? – Pendik İlçe Müftüsü Musa Bilgiç anlatıyor, Sureler ve ayetler bölümümüzde bu kez Oruç kimlere farz değildir? – Pendik İlçe Müftüsü Musa Bilgiç anlatıyor başlığı altında bilgiler vermeye çalıştık, Oruç kimlere farz değildir? – Pendik İlçe Müftüsü Musa Bilgiç anlatıyor ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Oruç kimlere farz değildir? – Pendik İlçe Müftüsü Musa Bilgiç anlatıyor

İslam dini alimlerince oruç ibadeti yalnızca Müslümanlara mahsus değil, Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle bizden önceki ümmetlere ve peygamberlere de emredilmiş bir ibadet şekli olarak tanımlanıyor. Oruç ibadeti, İslam dininde insanın adeta melekleşmesi olarak tasvir edilen, nefsi birtakım ihtiyaçlardan; yeme, içme ve her türlü cinsi münasebetten uzaklaştıran; bu anlamda içinde manevi manada insanı ruhen olgunlaştıran değerler barındıran bir ibadet şekili. Lakin bazı durumlarda oruç tutulamayacak olabiliyor. Peki oruç kimlere farz değildir? Pendik İlçe Müftüsü Musa Bilgiç’e sorduk, uzmanından yanıtlar aldık.

Oruç ibadeti kimlere farzdır?

“Oruç ibadeti, çocuklarda alıştırma anlamında bazı durumlarda öğle vaktina kadar tutulan “tekne orucu” gibi şekillerde yapılsa da oruç mükellef çağına erişmiş, reşit olmuş, akil baliğ durumda ve sağlıklı olan insanlara farzdır. İnanan, mümin, belirli bir yaş olgunluğuna gelmiş, buluğ çağını geçmiş Müslümanlar oruç tutabilir.”

 

Oruç kimlere farz değildir - Pendik İlçe Müftüsü Musa Bilgiç anlatıyor

Kimler oruç tutamaz? Oruç kimlere farz değildir?

“Sağlık yönünden engeli olan, hastalığı olanların doktor oruç tutmasını uygun görmediği durumda oruç tutma mecburiyetleri kesinlikle yoktur. Doktorların ikazlarına kesinlikle uymak gerekir. Çünkü insan yaşamı, insan sağlığı her şeyden önce gelir.

Bu durumda oruç tutamayanların tutamadıkları gün karşılığında fidye vermesi gerekir. O da bu sene Din İşleri Yüksek Kurulu’nun tespit ettiği ölçüye göre bir günlük en az ölçü 28TL’dir. Tabii ki daha da fazlası birinin maddi durumuna göre verilebilir.

Ayrıca, bebeği olan, emziren kadınlar ile hamile olan kadınlar da oruçtan muaftır. Bebekleri büyüdüğünde, emzirmeleri tamamlandığında tutamadıkları günleri kaza edebilirler.”

Ayrıca Bakınız.  Kalp hastaları oruç tutarken nelere dikkat etmelidir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın