İslam

Niyet Etmedim Orucumu Bozsam Kefaret Gerektirir mi?

Bazı kardeşlerimiz ne yazık ki şöyle bir yanlışın içerisine girebiliyorlar. Niyet etmezsem gününe gün kaza ederim ama niyet eder de bozarsam kefaret orucu tutmam gerekir. Dolayısıyla “kefaret orucu tutmamak için gününe gün kaza etmek üzere bu günü niyetsiz geçiririm. Yarın için oruç tutmamaya derim. Böylelikle o günü kaza ederek telafi ederim, kefaret tutmama gerek kalmaz” diye yanlış bir düşüncenin içinde yer alıyorlar.

Bir yanlışın, bir suçun kefaretinin olması onun bağışlanabileceği, örtülebileceği, affolunabileceği manasına gelmektedir. Bir suçun kefaretinin olmaması onun asla tamir edilemeyeceği, bağışlanmayacağı manasına gelmektedir. Dolayısıyla kefaretinin olmaması geriye dönüşü imkansız bir uçuruma yuvarlanmak demektir.

Bir Müslümanın Ramazan ayında üzerine oruç tutmak farz olduğu halde ben niyet etmedim deme lüksü yoktur. Müslümanlıkla Ramazan’da oruç tutmamak yan yana gelebilecek sözcükler değildir. Ama bir Müslüman oruca başlamış da şeytan kandırmış, arkadaşına uymuş, ne olmuşsa orucu bozulmuş çok büyük bir yanlış yapmıştır, çok büyük bir günah işlemiştir ama kefareti tutar. İnşallah Cenab-ı Hak onu bağışlar, mağfiret eder.

ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

ORUCU BOZUP KAZA VE KEFARET GEREKTİREN DURUMLAR

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

ORUÇ FİDYESİ NEDİR, NE ZAMAN VE KİMLERE VERİLİR?

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Kaynak: https://www.islamveihsan.com/

Ayrıca Bakınız.  Cuma Hutbesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın