İslam

Necasetten Taharet Nedir?

Necasetten Taharet Nedir?

Bu paylaşımımızda siz kıymetli okurlarımız için Namaz ile alakalı bilgiler sunmaya çalıştık. Namaz başlıklı konumuzu dikkatli okumanızı öneririz. Yazımızın detayın Namaz ile alakalı geniş bir şekilde bilgilere sahip olacaksınız.

Necasetten taharet nedir, nasıl yapılır? Namazdan önceki farzlardan necasetten taharetin hükmü.

Necasetten taharet, kısaca “Vücudun, kıyafetin ve namaz kılınacak yerin temiz olması.” demektir.

NECASETTEN TAHARET NE DEMEKTİR?

Namazdan önce beden, elbise yahut namaz kılınacak yerin, kan, idrar, dışkı gibi dinen pis sayılan şeylerden temizlenmesi gerekir. Bu temizlik, namazın geçerli olması için ön şarttır. Elbisede yahut namaz kılınan yerde, ayak, el ve dizler ile sağlam görüşe göre alnın konulacağı yerde dört gramdan (1 miskal) fazla insan dışkısı gibi katı yahut avuç içinden daha kapsamlı alana yayılan kan, insan sidiği yahut şarap gibi sıvı bir şey bulunsa, namaz sahih olmaz.

Mekke’de İslâm’ın başlangıç günlerinde inen bir âyette, “(Ey habibim!) Giysilerini temizle.” buyurulmuştur.[1] İbn Sîrin, buradaki emrin elbisedeki pisliği su ile temizlemek olduğunu söylemiştir. Yine Mekke dönemine ait bir âyette, namaz sırasında güzel giysilerin giyilmesi istenir.[2] İbâdet yeri temizliği ise bütün İbrâhimî dinlerde ortak bir değer olup, Kâbe-i Muazzama’da sembolleşmesi Kur’ân’da şöyle belirtilir:

“Biz, İbrahim ve İsmail’e; tavaf edenler, ibâdete kapananlar, rükû ve secde edenler için Evim’i (Kâbe’yi) temiz tutun, diye emretmiştik.”[3] Temizlikleri ümmete örnek gösterilen Medine’li Kuba halkı Kur’ân’da şöyle övülür:

“Orada, temizlenmeyi seven kimseler mevcuttur. Şüphesiz Allah çok temizlenenleri sever.”[4]

Dipnotlar:

[1] Müddessir, 74/4. [2]. A’râf, 7/31. [3] Bakara, 2/125. [4] Tevbe, 9/108.

Kaynak: Prof. Dr. Hamdi Döndüren, Delilleriyle Aile İlmihali, Erkam Yayınları

Ayrıca Bakınız.  2021 Ramazan Ne Zaman?

NAMAZIN 12 FARZI NEDİR?

Namazın 12 Farzı Nedir?

NAMAZIN FARZLARI NELERDİR?

Namazın 12 Farzı Nedir?

Kaynak: https://www.islamveihsan.com/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın