Bilgi Kervanı

Hz. İbrahim Tevhid İnancına Nasıl Ulaşmıştır?

Hz. İbrahim Tevhid İnancına Nasıl Ulaşmıştır?, Sureler ve ayetler bölümümüzde bu kez Hz. İbrahim Tevhid İnancına Nasıl Ulaşmıştır? başlığı altında bilgiler vermeye çalıştık, Hz. İbrahim Tevhid İnancına Nasıl Ulaşmıştır? ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Hz. İbrahim Tevhid İnancına Nasıl Ulaşmıştır?

Hz İbrahim (a.s) Yahudilik, Hristiyanlık ve Müslümanlık dahil olmak üzere bütün İbrahimi dinlerin büyüğü, bu dinlerin peygamberlerinin atasıdır. Döneminde yaşayan insanlar genelde yaratıcı olarak kendi yapmış olduğu putlara ve heykellere tapardı. Lakin Hz İbrahim (a.s.) akıl ve mantık yolunu izleyerek gerçekte tapılacak yaratıcının insan yapımı olmadığını keşfetmiştir.

Hz. İbrahim Tevhid İnancına Nasıl Ulaşmıştır?

Hazreti İbrahim (a.s.) ’in Tevhid inancına ulaşması ilk kez babası ile başlar. Kendisine o zamanda bi hayli popüler olan ve hemen hemen bütün bireylerin tapmış olduğu putları verdiğinde bunun mantıksız olduğunu düşünür. Çünkü yeri, göğü, güneşi, ayı, yıldızları ve hatta insanları yaratacak kudreti olan Allah’ın insan yapımı olduğunu mantıklı bulmamıştır. 

Daha ardından mantık yolunu izleyerek önce Ay’ın kendisinin yaratıcısı olduğunu düşünür. Lakin gece vakti geldiğinde Ay’ın ortadan kaybolduğunu görerek bunun yaratıcı olmadığını anlar. Sonra Güneş’e dikkatini vererek Allah’ın o olduğunu düşünür. Gece vakti geldiğinde Güneşin de ortadan kaybolduğunu görünce onun da yaratıcı olmadığını anlar. En sonunda bakmış olduğu bütün gezegenlerin, yıldızların, bireylerin ve bilinip bilinmeyen bütün canlıların bir yaratıcısı olduğunu düşünür. Mantık yolunu izleyerek görmüş olduğu her şeyin Allah aracılığıyla yaratıldığı kanaatine varır.

Hz İbrahim (a.s.) ‘ın Tevhid yolunda izlemiş olduğu yöntem akıl ve mantığa dayanır. İnsanlar aracılığıyla yapılan ve kolay bir biçimde kırılabilen dönemin putlarının kendisini yaratan olmadığını kısa bir zaman zarfında keşfeder. Her şeyin yaratıcısının Allah olduğunu anladıktan sonra O’na daha büyük bir saygı, sevgi ve sorumluluk hisseder. Ateşe atılmak, evlatları ile imtihan edilmek ve daha bir çok zorluğa katlanan Hz İbrahim (a.s.) bunun bunun yanında bir çok peygamberin atasıdır.

Ayrıca Bakınız.  Ayetel Kürsi, Felak Ve Nas Dualarını Okumanın Fazileti Nedir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın